Άργησαν, αλλά πήραν... μπροστά οι Σεβιγιάνοι για το «διπλό» στο Σαν Σεμπαστιάν.

Η Σοσιεδάδ υποδέχθηκε την Μπέτις στην «Reale Arena», στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της La Liga, με τους φιλοξενούμενους να κατακτούν το «διπλό» με 2-0.

Ελάχιστες ήταν οι ευκαιρίες που δημιούργησαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Στην καλύτερη στιγμή, στο 13’, ο Κάρλος Φερνάντες δημιούργησε λίγο χώρο για ένα σουτ στο όριο της περιοχής, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος, έπρεπε να φθάσουμε στο 86’ ώστε ο Χουάν Κρουζ να λύσει τον «γόρδιο δεσμό».

Πήρε την πάσα στην άκρη της περιοχής κι έστειλε την μπάλα μέσα από το αριστερό δοκάρι της εστίας, δίνοντας το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Σκόρερ χρίστηκε και ο Μπόρχα Ιγκλέσιας, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα, με το οποίο η ομάδα του ανέβηκε στην τρίτη θέση, ισοβαθμώντας με την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Παράλληλα, οι Σεβιγιάνοι άφησαν έναν βαθμό πίσω τους Βάσκους, οι οποίοι υπέστησαν τη δεύτερη διαδοχική ήττα τους.