Οι ομάδες αναζητούσαν σεφτέ στο πρωτάθλημα, αφού η μεν γηπεδούχος είχε χάσει εκτός εκτός από την Οσασούνα 2-1 και η φιλοξενούμενη εντός εδρας από την Βιγιαρεάλ με 0-3.

Σημαντικός αγώνας για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος Ισπανίας La Liga ανάμεσα σε Σεβίλλη – Βαγιαδολίδ στο Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε χωρίς γκολ και οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με κουλούρια.

Οι γηπεδούχοι στο 14′ με τον Όλιβερ Τόρες μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα έχασε το άχαστο και στο 45+2′ ο Λαμέλα είχε δοκάρι. Η Βαγιαδολίδ από την πλευρά της είχε μια σημαντική ευκαιρία με τον Σέρχιο Γκουαρδιόλα που δεν κατάφερε να κερδίσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στο δεύτερο μέρος η ίδια εικόνα με την γηπεδούχο να έχει τον έλεγχο και την φιλοξενούμενη καλά στημένη να είναι επικίνδυνη στην κόντρα.  Μάλιστα στο 52′ οι ποδοσφαιριστές της Βαγιαδολίδ διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι, αλλά ο διαιτητής είχε αντίθετη άποψη.

Στο 73′ ο Γιουσέφ Εν-Νεσίρι σκόραρε μεν, αλλά το γκολ που πέτυχε ακυρώθηκε ως οφσάιντ!

Τελικά είχαμε σκορ στον αγώνα, αλλά από την φιλοξενούμενη στο 82′. Ο Ανουάρ  αφού ξέφυγε από τους αντιπάλους και έπιασε ένα όμορφο σουτ από την άκρη της περιοχής και έστειλε την μπάλα στην κάτω αριστερή γωνία. Ο Μπόνο δεν μπόρεσε να αντιδράσει και προβάδισμά νίκης για τους φιλοξενούμενους.

Γρήγορη απάντηση από την Σεβίλλη. Στο 82′ ο Σέρχιο Ασένσιο έκανε ένα τεράστιο λάθος και ο Καρίμ Ρέκικ είχε εύκολο έργο για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να φέρει τον αγώνα στα ίσα.

Στο 90′ είχαμε διπλή αποβολή για τον Ακούνα της γηπεδούχο και τον Γιαμίκ της φιλοξενούμενης. Με 10 και οι δύο ομάδες για τις καθυστερήσεις.

Ακόμα δεν είναι έτοιμη η Σεβίλλη που έχει μεγάλο πρόβλημα στην δημιουργία ευκαιριών.