H Αλμερία υποδέχθηκε στο Εστάντιο ντε λος Ζουέγκος Μεντιτερανέος την Οσασούνα, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της La Liga.

Νίκη για Champions League σημείωσε η Οσασούνα, καθώς με το πολύτιμο τρίποντο απέναντι στην Αλμερία οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Με μεγάλες βλέψεις ενόψει συνέχειας.

Το ξεκίνημα ήταν εκρηκτικό για την Οσασούνα. Με τον Αβιλά να σκοράρει στο 28ο λεπτό του αγώνα, όμως η συνέχεια δεν ήταν απλή, καθώς η Αλμερία, παρά την κατώτερη ποιότητα του ρόστερ της πίεσε και λίγο έλειψε να βρει χρυσό γκολ στο 70ο λεπτό. Όταν η μπάλα σε σουτ του Τουρέ πέρασε λίγο εκτός.

Το τελικό 0-1 έδωσε τρεις βαθμούς στην Οσασούνα και βύθισε την Αλμερία στην 14η θέση.