Τα αποτελέσματα για τη 16η αγωνιστική της La Liga.

Η Εσπανιόλ και η Χιρόνα συναντήθηκαν στο RCDE, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της La Liga, κι ήρθαν ισόπαλες 2-2.

Δεν είχαμε νικητή στο ντέρμπι της Καταλονίας. Ο Τόνι Βίγια άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Χάβι Πουάδο ισοφάρισε στο 51’.

Ο Χοσελού στο 76’ έκανε την ανατροπή για την ομάδα του. Ωστόσο, ήρθε ο Γιάνχελ Ερέρε στο 85’ κι έφερε το ματς στα ίσα.

Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική ισοπαλία για τους φιλοξενούμενους, που έμειναν στη 12η θέση.

«Ανάσα» πήρε η Εσπανιόλ, στην προσπάθειά της να «κρατηθεί» στη μεγάλη κατηγορία.

Στο «Visit Mallorca Stadium» η Μαγιόρκα υποδέχθηκε τη Βαγιαδολίδ και την κέρδισε με 1-0 χάρη στο γκολ του Αμπντούν Παρτς στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δέκατοι είναι πλέον οι νησιώτες, οι ηττημένοι ισοβαθμούν στη 13η θέση με την Αλμερία και τη Χετάφε.