Δεν είχαμε ούτε γκολ ούτε νικητή στη Βαρκελώνη.

Η Μπαρτσελόνα υποδέχθηκε στο Καμπ Νου τη Ράγιο Βαγιεκάνο, στην πρεμιέρα της φετινής La Liga.

Κάθε αρχή και δύσκολη για τους Καταλανούς, οι οποίοι παραχώρησαν ισοπαλία χωρίς τέρματα στους Μαδριλένους, οι οποίοι πάντως πέρυσι είχαν φύγει με το «διπλό» με 1-0.

Φέτος, οι παίκτες του Τσάβι έπεσαν πάνω στον ετοιμοπόλεμο τερματοφύλακα Ντιμιτριέφσκι, ο οποίος δήλωσε «παρών» στις κρίσιμες φάσεις.

Από την άλλη, ακυρώθηκε γκολ του Λεβαντόφσκι ως οφσάιντ, ο Πέδρι «σημάδεψε» το δοκάρι και ο Ραφίνια διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, με τον διαιτητή να μη συγκινείται.

Οι «μπλαουγκράνα» τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Σέρχιο Μπουσκέτς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Αραούχο, Κρίστενσεν (60′ Ρομπέρτο), Γκαρσία, Άλμπα (82′ Ομπαμεγιάνγκ), Γκάβι (60′ Ντε Γιονγκ), Μπουσκέτς, Πέδρι (73′ Κεσιέ), Ραφίνια (60′ Φάτι), Λεβαντόβσκι, Ντεμπελέ

Ράγιο Βαγιεκάνο: Ντιμιτριέφσκι, Μπάλιου, Λεζέν, Κατένα, Φρανσίσκο Γκαρθία, Λόπες (62′ Βαλεντίν), Σις, Παλαθόν (79′ Σάντσεθ) Τρέχο (79′ Πόθο), Άλβαρο Γκαρθία, Καμέγιο (62′ Φαλκάο)