Μεγάλη επιστροφή στη La liga για την Αλαβές!

Μεγάλη επιστροφή στη La liga για την Αλαβές! – Σε ένα ματς που έσπασαν καρδιές, η κανονική διάρκεια έληξε ισόπαλη χωρίς γκολ, όμως οι μεγαλύτερες συγκινήσεις κρύβονταν στην παράταση, όπου η άνοδος κρίθηκε κυριολεκτικά στην εκπνοή.

Το 0-0 παρέμενε και άπαντες ήταν έτοιμοι για την διαδικασία των πέναλτι, όμως στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο VAR διαπίστωσε ότι υπάρχει παράβαση πέναλτι για χέρι του Πιέρ στην περιοχή.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Άσιερ Βιγιαλίμπρε είχε την απόλυτη ψυχραιμία να ευστοχήσει και να χαρίσει την άνοδο στην Αλαβές, που θα ακολουθήσει την Γρανάδα και την Λας Πάλμας στην La Liga.