Tι έγινε στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της La Liga.

Η Μπαρτσελόνα πέρασε και από το «San Mames», κερδίζοντας με 1-0 την Αθλέτικ Μπιλμπάο, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι Καταλανοί πήραν το «διπλό» χάρη στο γκολ του Ραφίνια στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου και διατηρήθηκαν στην κορυφή της κατάταξης, στο +9 από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι Βάσκοι υπέστησαν την τρίτη ήττα τους στους τελευταίους τέσσερις αγώνες τους και υποχώρησαν ένατοι.

Μπιλμπάο: Αγκιρεθαμπάλα, Ντε Μάρκος, Βίβιαν, Μαρτίνεθ, Μπαλενθιάγα, Γκαρθία, Βέσγκα, Νίκο Γουίλιαμς, Ραούλ Γκαρθία, Μπερενγκέρ, Ινάκι Γουίλιαμς.
Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Ρομπέρτο, Κουντέ, Κρίστενσεν, Μπαλντέ, Ντε Γιονγκ, Μπουσκέτς, Γκάβι, Ραφίνια, Λεβαντόβσκι, Τόρες.