Εφτά γκολ, αποβολές και πέναλτι στο Μπαλαΐδος.

Έσπασαν… καρδιές στο Δημοτικό Στάδιο Μπαλαΐδος, με τη Θέλτα Βίγκο να κερδίζει με 4-3 τη Μαγιόρκα, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της La Liga.

Δραματικό σε εξέλιξη ήταν το ματς. Ο Τιάγκο Γκαλιάρντο στο 13’ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ο Τζιοβάνι Γκονσάλες, όμως, ισοφάρισε άμεσα (17’).

Οι «Γαλιθιάνοι» βρέθηκαν ξανά σε θέση οδηγού στο 25’, με τον Ντένις Σουάρεθ. Ωστόσο, το 2-2 ήρθε με αυτογκόλ του Τζόσεφ Έιντου στο 49’.

Ο Ιάγο Άσπας στο 61’ έκανε το 3-2, με τον Σάλβα Σεβίγια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι να φέρνει ξανά το παιχνίδι στα… ίσια, στο 87’.

Οι αποβολές των Ούγκο Μάγιο στο 86’ και Μανόλο Ρέινα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων δεν επηρέασαν τους παίκτες του Εντουάρντο Κουντέτ. Από την τελευταία η Θέλτα κέρδισε το πέναλτι και επέστρεψε στις νίκες ύστερα από τρεις αγωνιστικές χάρη στην εύστοχη εκτέλεσή του από τον Άσπας στο 90’+7’.

Το συγκρότημα του Λουίς Γκαρσία, από την πλευρά του, έφθασε τις τέσσερις διαδοχικές ήττες.