Χατ τρικ για τον Βινίσους Ζούνιορ στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».

Η Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχθηκε στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» τη Λεβάντε και τη διέλυσε με 6-0, στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι «μαρένχες» δεν είχαν κερδίσει τους αντιπάλους τους στα προηγούμενα δύο παιχνίδια τους. Αυτήν τη φορά εμφανίστηκαν καταιγιστικοί, «καθαρίζοντας» τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο.

Οι παίκτες του Κάρλο Αντσελότι άνοιξαν το σκορ στο 13’ με τον Φερλάν Μεντί, ύστερα από εξαιρετική κούρσα του και σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει στην αριστερή πλευρά της εστίας.

Ο Φεντερίκο Βαλβέρδε απείλησε στο 16’, αλλά σκόρερ χρίστηκε ο Καρίμ Μπενζεμά τρία λεπτά αργότερα 19’. Ο ίδιος παίκτης απείλησε και στο 27’, όμως το σουτ του πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Ο Ροντρίγκο έβαλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ του στο 31’ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 34’, ωστόσο, τα κατάφερε για το 3-0, σουτάροντας από κοντά.

Ο Βινίσους Ζούνιορ με δύο γκολ, στο 45’ και το 68’, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-0.

Η πρώτη καλή ευκαιρία των «νυχτερίδων» ήρθε στο 77’ με τον Λουίς Μοράλες, ο οποίος πήρε μια πάσα στην άκρη της περιοχής, αλλά η μπάλα πήγε λίγα εκατοστά έξω από το δεξί δοκάρι.

Ο Μαριάνο Ντίαζ στο 81’ αστόχησε για λίγο. Ωστόσο, Ο Βινίσους Ζούνιορ έβαλε και τρίτο γκολ στο 84’, ύστερα από ωραία ομαδική προσπάθεια, για να κάνει χατ τρικ.

Οι Μαδριλένοι επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα, έχοντας ήδη κατακτήσει τον τίτλο στο φετινό πρωτάθλημα. Δεν άλλαξε η κατάσταση για την ουραγό Λεβάντε.

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Βάθκεθ, Βαγέχο, Νάτσο, Μεντί, Βαλβέρδε (75′ Πέτερ), Καμαβίνγκα, Μόντριτς (75′ Κρόος), Ροντρίγκο (62′ Ντίας), Μπενζεμά (74′ Γιόβιτς), Βινίσιους.
Λεβάντε: Καρντένας, Μιραμόν, Πιερ (77′ Βέζο), Ποστίγκο, Κάσερες, Σον, Ραντόγια, Πεπελού, Μελέρο (57′ Καντέρο), Γκόμεζ (58′ Σαλβαδόρ), Μοράλες.