Δύο ματς, ισάριθμα «διπλά» στη La Liga.

Ημέρα των φιλοξενούμενων ήταν η Παρασκευή (06/01) στη La Liga, καθώς νικήτριες αναδείχθηκαν τόσο η Θέλτα όσο και η Κάντιθ.

Το ισπανικό πρωτάθλημα συνεχίστηκε με δύο αγώνες στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής. Στο «Martinez Valero» οι παίκτες του Κάρλος Καρβάλιαλ κέρδισαν με 1-0 την ουραγό Έλτσε χάρη στο γκολ του Ιάγο Άσπας στο 5’.

Επανήλθαν, έτσι, στα νικηφόρα αποτελέσματα και πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Πέδρο Μπίγκας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο «Mestalia» η Βαλένθια ηττήθηκε με 1-0 από την ομάδα του Σέρχιο, η οποία βρήκε δίχτυα στο 9’ με τον Ρούμπερν Αλκαράζ.

Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα για τις «νυχτερίδες», ξέφυγαν από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού οι νικητές.