Έμειναν στο μηδέν στο Μπιλμπάο, σε ένα παιχνίδι γεμάτο ευκαιρίες.

H Αθλέτικ Μπιλμπάο υποδέχθηκε τη Μαγιόρκα στο «San Mames», στην πρεμιέρα τους στη φετινή La Liga, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0).

O Άσλερ Βιγιαλίμπρε μόλις στο 3’ έχασε μεγάλη ευκαιρία, ενώ τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι μέσα στην περιοχή, που δεν δόθηκε.

Ο Μικέλ Βέσγκα στο 9’ και ο Αλεχάντρο Μπερενγκιέρ Ρεμίρο στο 20’ συνέχισαν να σφυροκοπούν την αντίπαλη εστία, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, όπως και οι Βιγιαλίμπρε ξανά στο 43’ και ο Ίκερ Μουνιάιν στο 44’.

Οι Βάσκοι, του Ερνέστο Βαλβέρδε, συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ινάκι Ουίλιαμς στο 48’ έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Η πρώτη καλή ευκαιρία των φιλοξενουμένων ήρθε στο 49’ με τον Πάμπλο Μαφέο. Στο 66’ απείλησαν και με τον Κανγκ Ιν Λι, αλλά το σουτ του απέκρουσε την τελευταία στιγμή ο Ουνάι Σιμόν.

Ο Γκόργκα Γκουρουζέτα κινήθηκε αμαρκάριστος στο 82’, μες στην περιοχή, ωστόσο ο Πρέντραγκ Ραΐκοβιτς απέκρουσε με έξοχη βουτιά. Μεγάλη ευκαιρία έχασε και ο Νίκο Ουίλιαμς, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Έτσι, οι δύο αντίπαλοι έμειναν στο μηδέν στην πρεμιέρα τους στο φετινό ισπανικό πρωτάθλημα και μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας.