Ήρθαν ισόπαλες 1-1, επί πορτογαλικού εδάφους.

H Σπόρτινγκ Λισαβόνας και η Σεβίλλη αναμετρήθηκαν σε φιλικό, στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους για τη νέα σεζόν 2022-2023.

Οι παίκτες είχαν την ευκαιρία να ξεμουδιάσουν από τις καθημερινές προπονήσεις και οι προπονητές των δύο ομάδων να τεστάρουν την κατάστασή τους, σε αυτό το στάδιο της προετοιμασίας.

Αμφότεροι οι κόουτς προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές και δοκίμασαν πρόσωπα και σχήματα που θα τους φανούν χρήσιμα στα επίσημα ματς, εντός κι εκτός συνόρων.

Αν και το τελικό αποτέλεσμα λίγη σημασία έχει, οι δύο αντίπαλοι ήρθαν ισόπαλοι 1-1 στο στάδιο «Ζοζέ Αλβαλάδε».

Οι Ισπανοί άνοιξαν το σκορ στο 16’, με τον Όλιβερ Τόρες να παίρνει την μπάλα, να τη δίνει στον Τεκατίτο κι εκείνον να τη στέλνει στα δίχτυα.

Τα «λιοντάρια» απάντησαν στο δεύτερο ημίχρονο, συγκεκριμένα στο 82’ με τον Παουλίνιο.

Το παιχνίδι κύλησε χωρίς πολλές φάσεις, με τους Πορτογάλους και τους  Ανδαλουσιάνους να μοιράζονται από ένα καλό ημίχρονο.

Σε γενικές γραμμές, βέβαια, έδειξαν πως έχουν πολύ δρόμο ακόμα για να φθάσουν στο επιθυμητό επίπεδο.