Οι «μερένχες» έφεραν τα πάνω-κάτω στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Σεβίλλη υποδέχθηκε στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι δύο αντίπαλοι είχαν από ένα καλό ημίχρονο ο καθένας, με τους φιλοξενούμενους να «μιλούν» τελευταίοι και να κερδίζουν με 3-2.

Oι παίκτες του Γιούλεν Λοπετέγκι προηγήθηκαν χάρη σε ένα επιθετικό τετράλεπτο-«φωτιά» που είχαν στο πρώτο μέρος. Ο Ιβάν Ράκιτιτς στο 21’ και ο Έρικ Λαμέλα στο 25’ έφεραν σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους.

Οι «μερένχες», από την πλευρά τους, μείωσαν στο 50’ με τον Ροντρίγκο Γκόες κι έφεραν το παιχνίδι στα… ίσα με τον Νάτσο στο 82’.

Ο Καρίμ Μπενζεμά, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ήταν εκείνος που ολοκλήρωσε την ανατροπή και χάρισε το «τρίποντο» στην ομάδα του.

Στα παιχνίδια που προηγήθηκαν η Ατλέτικο Μαδρίτης κέρδισε με 2-1 την Εσπανιόλ.

Η Θέλτα άλωσε το «Σαν Μαμές», 2-0 την Αθλέτικ Μπιλμπάο, και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα. Ο Ιάγο Άσπας στο 11’ και ο Φραν Μπετράν στο 37’ χρίστηκαν σκόρερ.

«Διπλό» είχαμε και για τη Λεβάντε, 4-1 στη Γρανάδα, χάρη στα γκολ των Ντάνι Γκόμεθ στο 17’, Χοσέ Λουίς Μοράλες στο 56’ με πέναλτι, Μικαέλ Μαλσά στο 77’ και Ρομπέρτο Σολδάδο στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι γηπεδούχοι έβαλαν το γκολ της… τιμής στο 90’+2’ με τον Άλεξ Κογιάδο. Τελείωσαν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Χερμάν Σάντες στο 54’.