Κέρδισε με 2-1 και απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Μαγιόρκα υποδέχθηκε την Αλαβές στο «Son Moix», στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ηττηθεί εφτά φορές στις τελευταίες δέκα επισκέψεις τους στις Βαλεαρίδες. Η… παράδοση δεν έσπασε ούτε τώρα.

Οι παίκτες του Χαβιέ Εγκίρε έβαλαν τρία γκολ, για να κερδίσουν με… 2-1 και να διατηρηθούν πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Έφθασαν τους 32 βαθμούς, στο +3 από τη Γρανάδα. Στον… πάτο της κατάταξης με 25 βαθμούς, όσους έχει και η Λεβάντε αλλά με αγώνα λιγότερο, βρίσκονται οι ηττημένοι.

Ο Αμπντούν Πρατς στο 11’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Ο Βεντάτ Μουρίτσι, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, έκανε το 2-0 κι ας έπεσαν πάνω του δύο αντίπαλοι αμυντικοί.

Άτυχος στάθηκε στο 73’ ο Αντόνιο Χοσέ Ραΐλιο Αρένας, που έβαλε αυτογκόλ. Προσπαθώντας να διώξει μια σέντρα που έγινε από κόρνερ μέσα στη μικρή περιοχή, έστειλε την μπάλα πίσω από τον τερματοφύλακα με κεφαλιά.