Οι «ασπρόμαυροι» έκλεισαν από τώρα θέση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Από το «Αθανάσιος Διάκος» πέρασε ο ΠΑΟΚ, κάνοντας επίδειξη δύναμης κόντρα στη Λαμία, στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου επικράτησαν με το ευρύ 5-1, με τον επαναληπτικό στην Τούμπα να παίρνει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Οι Θεσσαλονικείς έκαναν… πάρτι στη Λαμία, με τον Καλέντ Νάρεϊ να σκοράρει πριν καν ολοκληρωθεί ένα λεπτό αγώνα.

Ο Γιάννης Κωνσταντέλιας διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, για να πάνε οι φιλοξενούμενοι στο ημίχρονο με προβάδισμα 2-0.

Στο δεύτερο μέρος σημείωσαν άλλα τρία γκολ, με τον Ντόουγκλας Αουγκούστο στο 62’, τον Μπράντον Τόμας στο 67’ και τον Τζοάν Σάστρε στο 69’.

Ο Ρούμπερν Μαρτίνες στο 86’ πέτυχε το γκολ της… τιμής για τους Φθιωτείς.

Λαμία: Γκαραβέλης, Βασιλαντωνόπουλος (46′ Σιμόν), Αντέτζο, Κορνέζος, Σαραμαντάς, Ασκόσφσκι Σλίβκα, Στάνκο (59′ Ντε Βινσέντι), Τζανδάρης (59′ Νούνιες), Μαρτίνες, Μανούσος (65′ Μεντίνα).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Ίνγκασον, Σάστρε, Αουγκούστο (63′ Σβαμπ), Ντάντας, Νάρεϊ (70′ Ελ Καντουρί), Ζίβκοβιτς (75′ Μπίσεσβαρ), Κωνσταντέλιας (63′ Τάισον), Μπράντον (74′ Τζίμας).