Εκπλήξεις, παρατάσεις και πέναλτι στο Κύπελλο!

Μπαίνουμε σιγά σιγά στο …κυρίως μενού του κυπέλλου Ελλάδας. Με τις  πρώτες αναμετρήσεις με συμμετοχή μεγάλων και ιστορικών ομάδων να λαμβάνουν χώρα σήμερα, με εκπλήξεις και ανατροπές.

Άγιος Νικόλαος – Επισκοπή  0-0

Στα πέναλτι κρίθηκε η πρόκρηση στην έδρα του Αγίου Νικολάου. Με την κανονική διάρκεια να ολοκληρώνεται στο 0-0. Και την παράταση να μην δίνει την λύση.

Εκεί ο Άγιος Νικόλαος ήταν πιο εύστοχος και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση, με την Επισκοπή να μένει εκτός.

Βέροια-  Χανιά 2-1

Μεγάλη πρόκριση για την Βέροια επί των Χανίων, μετά από 90 λεπτά στο 1-1 και παράταση που αποδείχθηκε “Χρυσή” για την ομάδα της Ημαθίας.

Οι Βεροιώτες επικράτησαν με 2-1 και συνεχίζουν στον θεσμό.

Ηλιούπολη – Καλλιθέα 1-2

Ιστορική πρόκριση για την Καλλιθέα, η οποία επικράτησε με 1-2 στην έδρα της Ηλιούπολης και συνεχίζει στο κύπελλο.

Ηρακλής – Νίκη Βόλου 0-0

Στα πέναλτι κρίθηκε η πρόκρηση στην έδρα του Ηρακλή. Με την κανονική διάρκεια να ολοκληρώνεται στο 0-0. Και την παράταση να μην δίνει την λύση.

Η Νίκη Βόλου πήρε την πρόκριση καθώς ήταν πιο εύστοχη στα πέναλτι και συνεχίζει στην επόμενη φάση.

Καλαμάτα – Προοδευτική 1-0

Ένα γκολ ήταν αρκετό για την “Μαύρη θύελλα”, με τον Βασιλόγιαννη να σκοράρει στο πρώτο μέρος για το 1-0 και να δίνει την πρόκριση στην ομάδα του για την συνέχεια του κυπέλλου.

Τηλυκράτης Λευκάδας – ΟΦ Ιεράπετρας 1-1

Στα πέναλτι κρίθηκε η πρόκρηση στην έδρα του Τηλυκράτη. Με την κανονική διάρκεια να ολοκληρώνεται στο 1-1. Και την παράταση να μην δίνει την λύση.

Εκεί η Ιεράπετρα ήταν πιο εύστοχη και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση.