Ώρα για κύπελλο Ελλάδος! Με θεωρητικά εύκολο αντίπαλο ο δικέφαλος του Βορρά.. Αλλά χρειάζεται προσοχή η ΑΕΛ ειδικά στην έδρα της. Η ΑΕΛ υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων με στόχο την πρόκριση. ΑΕΛ: Σουλούκος, Παπαγεωργίου, Μαϊδανός, Θεολόγου, Γκοτζαμανίδης, Γαρουφαλιάς, Ταχάρ, Γιάκος, Κούστα, Μαυρίας, Γλυνός. ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Μιχάι, Λύρατζης, Τέιλορ, Εσίτι, Σβαμπ, Σβιντέρσκι, Μουργκ, […]

Ώρα για κύπελλο Ελλάδος! Με θεωρητικά εύκολο αντίπαλο ο δικέφαλος του Βορρά.. Αλλά χρειάζεται προσοχή η ΑΕΛ ειδικά στην έδρα της. Η ΑΕΛ υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων με στόχο την πρόκριση.

ΑΕΛ: Σουλούκος, Παπαγεωργίου, Μαϊδανός, Θεολόγου, Γκοτζαμανίδης, Γαρουφαλιάς, Ταχάρ, Γιάκος, Κούστα, Μαυρίας, Γλυνός.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Μιχάι, Λύρατζης, Τέιλορ, Εσίτι, Σβαμπ, Σβιντέρσκι, Μουργκ, Ελ Καντουρί, Άκπομ.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε γκολ και οι ομάδες έμειναν στο 0-0. Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή αλλά χωρίς να είναι ιδιαίτερα πιεστικός και με τις κλασικές ευκαιρίες εναντίον της γηπεδούχου. Μοναδική περίπτωση στο 37′ με τον Άκπομ. Από την άλλη πλευρά η γηπεδούχος με πολύ πίεση σχετικά ψηλά δεν αφήνει να δημιουργηθούν κίνδυνοι στην εστία Σουλούκου.

Στον ίδιο ρυθμό πήγαινε και το δεύτερο μέρος αλλά στο 64′ λεπτό, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ. Όμορφη ενέργεια του Γλυνού από την δεξιά πλευρά και ο Παπαγεωργίου πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Ταχάρ βρήκε την μπάλα και με ψύχραιμο πλασε έκανε το 1-0.

Στο 95 η ισοφάριση για τον ΠΑΟΚ. Ο Κούρτιτς με ΌΜΟΡΦΗ εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-1.

Στην συνέχεια ο ΠΑΟΚ έκλεισε στα καρέ την γηπεδούχο, αλλά δεν κατάφερέ να βρει το γκολ της ισοφάρισης.