Χαμός στο δεύτερο Derby d’Italia τη φετινή σεζόν. Στον αγώνα του πρωταθλήματος Ίντερ – Γιουβέντους ήρθαν ισόπαλες 1-1. Ο Τζέκο είχε ανοίξει το σκορ στο 17′, ενώ Ντιμπάλα είχε ισοφαρίσει στο 89′ με πέναλτι.

Αυτή την φορά όμως κρίνονταν τίτλος!

Η Γιουβέντους βρήκε νωρίς τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Μοράτα έκανε σέντρα, η μπάλα κόντραρε στον Σκρίνιαρ και ο ΜακΚένι με το κεφάλι σκόραρε. Η τακτική των μπιανκονέρι πιάνει με την Ίντερ να είναι ανενεργή απ’ το 7′.

Στο 35ο λεπτό ο Τζέκο πήρε πέναλτι σε μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή από την Ντε Σίλιο. Ο Λαουτάρο Μαρτίνες ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Β μέρος και πρώτη καλή στιγμή για τη Γιουβέντους. Ο Ραμπιό γύρισε από τα αριστερά, ο Κουλουσέβσκι άφησε την μπάλα, πήρε το σουτ ο Μπερναρντέσκι με την μπάλα να περνάει δίπλα από την εστία των νερατζούρι.

Η Ίντερ είχε την κατοχή στο δεύτερο μέρος, όπως και την ευκαιρία για το γκολ. Η Γιουβέντους ακολούθησε τη “συνταγή” του πρώτου μέρους με ψηλό πρέσινγκ.

Φινάλε στην κανονική διάρκεια, ώρα για παράταση. Το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε, η Ίντερ είχε μερικές καλές στιγμές για να γυρίσει το ματς, αλλά από το 70′ και μετά οι δύο ομάδες έριξαν εντελώς τον ρυθμό και το αποτέλεσμα ήταν μάλλον αναμενόμενο. Να δούμε αν θα αλλάξει κάτι στο έξτρα 30λεπτο ή ο τελικός θα κριθεί στα πέναλτι.

Πρώτη φορά μετά το 2016 που ο τελικός του Σούπερ Καπ πηγαίνει στην παράταση. Η Γιουβέντους τότε είχε ηττηθεί στα πέναλτι από τη Μίλαν.

Οι τελευταίοι επτά τελικοί που πήγαν παράταση αφορούν τη Γιούβε ή την Ίντερ. Οι Νερατζούρι είχαν 3/3 στις κατακτήσεις, οι Μπιανκονέρι μόλις δύο στις πέντε.

120′ Απίθανο φινάλε, ο Νταρμιάν κέρδισε την προβολή, ο Αλέξις τρύπωσε στη μικρή περιοχή και μετά από ένα κοντρόλ με το στήθος πλάσαρε τον Περίν

Υπερκυπελλούχος Ιταλίας η Ίντερ, με το πιο δραματικό φινάλε!