Οι «πράσινοι» πέτυχαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους επί τους ΠΑΣ με την επιστροφή τους στην ιστορική Λεωφόρο. Από ένα ημίχρονο η κάθε ομάδα με τον ΠΑΣ να χάνει μεγάλες ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο. Ο αγωνιστικός χώρος του γηπέδου της Λεωφόρου, πάντως, όσο περνούσαν τα λεπτά και κυρίως κατά μήκος της πλευράς που βρίσκονται οι […]

Οι «πράσινοι» πέτυχαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους επί τους ΠΑΣ με την επιστροφή τους στην ιστορική Λεωφόρο. Από ένα ημίχρονο η κάθε ομάδα με τον ΠΑΣ να χάνει μεγάλες ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο αγωνιστικός χώρος του γηπέδου της Λεωφόρου, πάντως, όσο περνούσαν τα λεπτά και κυρίως κατά μήκος της πλευράς που βρίσκονται οι πάγκοι, γινόταν όλο και πιο κακός, με τους παίκτες αρκετές φορές να γλιστρούν ή να φοβούνται τα πατήματά τους στο ξεκίνημα ή το τελείωμα των σπριντ…

Στο πρώτο 20λεπτο ο ΠΑΣ πρέσαρε ψηλά και αμύνθηκε σωστά, με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να αναλωθούν σε μπαλιές μακριά από τον χώρο δράσης. Στο 19’ ο Μαουρίσιο κατέγραψε την πρώτη καλή στιγμή, όταν το σουτ του πέρασε πάνω από τα δοκάρια, και 10 λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι. Ο Μανώλης Σάλιακας έκανε χέρι εντός περιοχής έπειτα από κεφαλιά του Φεντερίκο Μακέντα και στο 33’ ο Λούκας Βιγιαφάνιες σημείωσε το πρώτο του γκολ στη δεύτερη θητεία του ως «πράσινος».
Το α’ ημίχρονο κυλούσε μάλλον ράθυμα, ώσπου στο φινάλε καταγράφηκε από μία καλή φάση για κάθε ομάδα: στο 44’ κεφαλιά του Κάργα που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Σωκράτης Διούδης, στο 45’ τρομερή συνεργασία που δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ ο Τάσος Χατζηγιοβάνης.

Παναθηναϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα 2-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Το β’ μέρος άρχισε με δύο νέα πρόσωπα – συγκεκριμένα τον Αλέξανδρο Καρτάλη αντί του Κάργα και τον Αϊτόρ αντί του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου.
Ο Παναθηναϊκός απείλησε στο 50’ με τον Αϊτόρ (έκανε χέρι προτού επιχειρήσει το πλασέ) και στο 59’ ο ίδιος παίκτης, έπειτα από σπουδαία μπαλιά του Χατζηγιοβάνη, με τρομερή διπλή προσπάθεια διπλασίασε το προβάδισμα.

Οι «πράσινοι» είχαν πλέον το ασφαλές προβάδισμα, όμως, έγινε αντιληπτό πως ο άξονας κουράστηκε αρκετά και ο Κουρμπέλης κάποια στιγμή αντιμετώπισε και πρόβλημα. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού στο 71ο λεπτό αντικαταστάθηκε από τον Σερπέζη, ενώ, ο Εμμανουηλίδης πήρε ευκαιρία έστω και για 20 λεπτά αντικαθιστώντας τον Χατζηγιοβάνη.

Ο ΠΑΣ πήρε τη μπάλα και έφτασε κοντά στο γκολ όντας δραστήριος κυρίως από αριστερά. Ο Πίρσμαν στο 75′ με χαμηλό σουτ είδε τον Διούδη ν’ αποκρούει σε ακόμα μια σημαντική επέμβαση του πορτιέρε του «τριφυλλιού», ενώ, στο 78′ ο Σάλιακας σε μακρινό σουτ είχε δοκάρι και στην επαναφορά ο Ελευθεριάδης αιφνιδιάστηκε και η μπάλα έφυγε άουτ. Το τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης δεν είχε να παρουσιάσει κάτι πέρα από κάποιες απέλπιδες προσπάθειες των φιλοξενούμενων και το σκορ να μένει στο 2-0.