Ο  ΠΑΟΚ  του Παμπλό Γκαρσία πήγε να γίνει ιδανικός αυτόχειρας στον πρώτο αγώνα του με την Λαμία, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο, έσφιξε την άμυνα του και καθάρισε την υπόθεση πρόκριση. ΠΑΟΚ – Λαμία 5- 2 Αν και η Λαμία πάλεψε με όλα της τα όπλα και του έβαλε δύσκολα στο πρώτο ματς στην Τούμπα, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη […]

Ο  ΠΑΟΚ  του Παμπλό Γκαρσία πήγε να γίνει ιδανικός αυτόχειρας στον πρώτο αγώνα του με την Λαμία, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο, έσφιξε την άμυνα του και καθάρισε την υπόθεση πρόκριση.

ΠΑΟΚ – Λαμία 5- 2

Αν και η Λαμία πάλεψε με όλα της τα όπλα και του έβαλε δύσκολα στο πρώτο ματς στην Τούμπα, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 5-2 και κλείδωσε από σήμερα χωρίς να περιμένει τη ρεβάνς την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Με τον Πάμπλο Γκαρσία να προχωρά, επιβεβλημένα, σε ορισμένες αλλαγές, οι γηπεδούχοι «χτύπησαν» με το… καλησπέρα του αγώνα με τον Χρήστο Τζόλη, που εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Θεοδωρόπουλου, μετά από προσπάθεια του Ροντρίγκο από τα δεξιά, και με κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Σε ένα ακόμη παιχνίδι, όμως, οι Θεσσαλονικείς εμφάνισαν αδυναμίες και παιδικά λάθη, «πληγώθηκαν» στην πρώτη ευκαιρία του αντιπάλου και είδαν την εστία τους να παραβιάζεται από στατική φάση με πρωταγωνιστή τον Αντέτζο που έπιασε ένα εντυπωσιακό βολ πλανέ για το 1-1 μόλις στο 11ο λεπτό της αναμέτρηση

Παρά τη ψυχρολουσία, ο ΠΑΟΚ βρήκε τα αποθέματα και είχε άμεση απάντηση μέσα σε πέντε λεπτά, με τον Σβαμπ να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στον Δικέφαλο με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, πιάνοντας στον… ύπνο την άμυνα της Λαμίας για το 2-1, με το ματς να αποκτά «άγρια» ομορφιά σε σκορ και θέαμα!

Δεδομένου πως ο φετινός ΠΑΟΚ έχει εξελιχθεί σε ιδανικό αυτόχειρα, η Λαμία αποδείχθηκε ικανή για όλα και «χτύπησε» εκ νέου μέσα από στατική φάση, αυτήν την φορά με το Μπεχαράνο που έπιασε τη κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Πίτι, για το 2-2 που αποδιοργάνωσε και «χάλασε» εντελώς το μυαλό του Δικεφάλου μέχρι την εκπνοή του ημιχρόνου…

Αγωνιστικά, ο πρώτος λόγος ανήκε αναμενόμενα στον ΠΑΟΚ που «καιγόταν» για αποτέλεσμα και γκολ. Οι Θεσσαλονικείς, όμως, τα είχαν και με την τύχη τους καθώς σημάδεψαν δις το δοκάρι της Λαμίας, προτού ο συνήθης ύποπτος, Τζόλης, πάρει το ριμπάουντ για το 3-2! Οι άμυνες των φιλοξενούμενων «διαλύθηκαν» και ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε το ματς σε παράσταση για έναν ρόλο…

Ο Ροντρίγκο επιβραβεύθηκε με ένα εξαιρετικής ομορφιάς γκολ για τη γενικότερη παρουσία του στο ματς Κυπέλλου που σήμανε το 4-2 ενώ το κερασάκι στην τούρτα από το «ξέσπασμα» του Δικεφάλου μπήκε από τον Κρμέντσικ και το τελικό 5-2 που δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στους Θεσσαλονικείς!