Ολυμπιακός – Νέφτσι (olynef): Ο πρώτος επίσημος αγώνας της χρονιάς για τον Ολυμπιακό! Αναμέτρηση για τον 2ο προκριματικό γύρο του UEFA Champions League. Το «Γ. Καραϊσκάκης» άνοιξε για τον κόσμο μετά από 507 ημέρες, και ο Ολυμπιακός κατέβηκε για νίκη πρόκρισης, έτσι ώστε να πάει χωρίς άγχος στον επαναληπτικό της 28ης Ιουλίου στο Μπακού. Έπειτα από […]

Ολυμπιακός – Νέφτσι (olynef): Ο πρώτος επίσημος αγώνας της χρονιάς για τον Ολυμπιακό! Αναμέτρηση για τον 2ο προκριματικό γύρο του UEFA Champions League.

Το «Γ. Καραϊσκάκης» άνοιξε για τον κόσμο μετά από 507 ημέρες, και ο Ολυμπιακός κατέβηκε για νίκη πρόκρισης, έτσι ώστε να πάει χωρίς άγχος στον επαναληπτικό της 28ης Ιουλίου στο Μπακού.

Έπειτα από 1.5 χρόνο απουσίας και, λαμβάνοντας όλα τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας, φίλοι του Ολυμπιακού έχουν την ευκαιρία να απολαύσουν από την κερκίδα του «Γ. Καραϊσκάκης» την αναμέτρηση της ομάδας τους με τη Νεφτσί Μπακού στο πλαίσιο του β΄΄προκριματικού γύρου του Champions League.

Οι ομάδες ξεκίνησαν με τις ακόλουθες ενδεκάδες:

Ολυμπιακός:  Τζολάκης – Ανδρούτσος, Σεμέδο, Μάρκοβιτς και Ρέαμπτσιουκ – Μπουχαλάκης, Καμαρά και Κούντε – Ραντζέλοβιτς, Χασάν, Μασούρας.

Νέφτσι: Μαμάντοφ, Τσελίκ, Εμπότζ, Στάνκοβιτς, Χαραμίζ, Μαχμούντοφ, Κανέ, Μπουγκρίν, Λαουάλ, Μέσα Κόλι, Αλασκάροφ.

endekades olympikaos neftsi sportys365.gr

Πιο απειλητική μπήκε στον αγώνα η Νέφτσι φτάνοντας με πολλές ελπίδες για γκολ.  Στο 5ο λεπτό (Μαχμούντοβ), αλλά και στο 10 λεπτό (Μπουτζίν) με δύο επικίνδυνα σουτ εκτός τέρματος.

Δυνατό σουτ του Μαχμούντοφ μέσα από την περιοχή του Τζολάκη, η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω.

Η ατυχία συνεχίστηκε για τον Ολυμπιακό με τον Μπουχαλάκη να αποχωρεί στο 16′ λεπτό και στην θέση του να περνάει ο Βαλμπουενά.

Ως τραυματίας πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου Ανδρέας Μπουχαλάκης και τη θέση του πήρε ο Ματιέ Βαλμπουενά.

Ο Ολυμπιακός μετά το 10ο λεπτό είχε την κατοχή αλλά χωρίς δημιουργεί την μεγάλη ευκαιρία για γκολ.

Ασύλληπτη λόμπα ο Καμαρά και 1-0

Αλλά στο 29’λεπτό έπειτα από πάσα του Βαλμπουενά ο Καμάρα με ένα ασύλληπτο τεχνικό σουτ έκανε το 1-0.

Με ένα από τα κορυφαία γκολ της σεζόν ο Μαντί Καμαρά βάζει σε ρόλο οδηγού τον Ολυμπιακό κόντρα στη Νέφτσι.

Αντιαθλητικό φάουλ του Καμαρά αλλά χωρίς να έχει δει τον Αλασκάροβ.και είδε την κόκκινη ο ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού.