Η ΑΕΚ έγραψε ιστορία. Eπιβλήθηκε με 35-32 στην παράταση του ΠΑΟΚ. Έτσι εκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών της handball premier. Και κατέκτησε το πρωτάθλημα. Έγινε η πρώτη ομάδα στην Ελλάδα που κατακτά το τρεμπλ. Η Ένωση ολοκλήρωσε μία ονειρική χρονιά κατακτώντας το πρωτάθλημα, το κύπελλο και το ευρωπαϊκό για πρώτη φορά στην ιστορία […]

Η ΑΕΚ έγραψε ιστορία. Eπιβλήθηκε με 35-32 στην παράταση του ΠΑΟΚ. Έτσι εκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών της handball premier. Και κατέκτησε το πρωτάθλημα. Έγινε η πρώτη ομάδα στην Ελλάδα που κατακτά το τρεμπλ.

Η Ένωση ολοκλήρωσε μία ονειρική χρονιά κατακτώντας το πρωτάθλημα, το κύπελλο και το ευρωπαϊκό για πρώτη φορά στην ιστορία του τμήματος.

Σε όλους τους αγώνες που έδωσε στο πρωτάθλημα παραχώρησε μόλις μία ισοπαλία κόντρα στον Διομήδη Άργους.

Αυτό ήταν το 4ο πρωτάθλημα για την Ένωση.

Ο ΠΑΟΚ από την άλλη κυνήγησε τη νίκη μέχρι τέλους για να οδηγήσει τη σειρά των τελικών σε τρίτο ματς αλλά ξέμεινε από ενέργεια στην παράταση.

Οι ασπρόμαυροι” οδήγησαν το ματς στο δικό τους ρυθμό στο ξεκίνημα. Προηγήθηκαν με 4-2 στο ξεκίνημα με διαδοχικά γκολ των Καραγκιοζόπουλου και Σεϊρεκίδη. Η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει αρκετές φορές στο πρώτο ημίχρονο με τους Κεδέρη, Μπουνέτα και Μυλωνά αλλά ο δικέφαλος του βορρά βρήκε λύσεις.

Η ΑΕΚ ανέβασε στροφές προς το φινάλε του ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 15-11 με Στογιάνοβιτς και Τζωρτζίνη με την ΑΕΚ να μειώνει σε 15-12 με τον Κεδέρη. Αυτό το γκολ φαίνεται ότι έδωσε ώθηση στους παίκτες της Ένωσης που ισοφάρισαν σε 16-16 με Δομπρή και Αραπακόπουλο με τις δύο ομάδες να είναι στα ίσα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε με τρία γκολ (19-16) με τον Σεϊρεκίδη. Η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει σε 20-19 με δύο σερί γκολ του Τζηρά, Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 20-20 με γκολ του ίδιου παίκτη κι από εκείνο το σημείο το ματς έγινε θρίλερ.

Ο Δομπρής 30 δεύτερα πριν το τέλος έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια αλλά ο ΠΑΟΚ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη ισοφαρίζοντας σε 29-29 με τον Στογιάνοβιτς σε νεκρό χρόνο.

Στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά. Ο Κεδέρης έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ για το 31-32 μετά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης.

Στο δεύτερο ημίχρονο του έξτρα χρόνου η ΑΕΚ έφτασε στο 31-33 με τον Χριστόδουλο Μυλωνά με τον ΠΑΟΚ να μειώνει με τον Στογιάνοβιτς. Ο Αραμπατζής και ο Κεδέρης διαμόρφωσαν το 32-35 που ήταν και τελικό σκορ δίνοντας το ιδιαίτερο πρωτάθλημα – ρεκόρ στην ΑΕΚ.