Επεισοδιακό, εντυπωσιακό και γεμάτο αγωνια το ντέρμπι μεταξύ Έβερτον και Άρσεναλ, για την Premier League.

Σε μία αναμέτρηση που ξεκίνησε με ιδιαίτερο τρόπο. Όταν οι οπαδοί της Έβερτον αποχώρησαν από το Γκούντισον Παρκ εις ένδειξη διαμαρτυρίας για την κακή πορεία της ομάδας.

Στο 44ο λεπτό  ο Έντεγκαρντ έδωσε το προβάδισμα στο σκορ στην Άρσεναλ με υπέροχο σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, έπειτα από γλυκιά σέντρα του Τίρνι.

Στο Β μέρος τα “ζαχαρωτά” αντεπιτέθηκαν.

Μια του κλέφτη – δυο του κλέφτη, ο Ριτσάρλισον χρειάστηκε 3 φορές να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα για να καταφέρει να γράψει το 1-1.

10 λεπτά πριν το τέλος όμως οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί. Ήθελαν την νίκη. Είχε γίνει το πρώτο βήμα για την ανατροπή και έπρεπε να την ολοκληρώσουν.