Τα αποτελέσματα στο Europa Conference League.

Με τους δεύτερους αγώνες του δεύτερου προκριματικού γύρου συνεχίστηκε, αυτήν την εβδομάδα, το Europa Conference League.

Η Σλάβια Πράγας έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στη Σεντ Τζόζεφς και στο δεύτερο παιχνίδι, τη συνέτριψε με 7-0 στην Τσεχία και στην επόμενη φάση θα τεθεί αντιμέτωπη με τον Παναθηναϊκό.

Η αναμέτρηση δεν αντέχει κριτικής. Ο Πίτερ Ολαγίνκα στο 18’ και το 28’, ο Βάτσλαβ Γιουρέτσκα στο 20’, ο Ντάνιελ Φίλα στο 34’, ο Κριστ Τιέι στο 49’, ο Ομπραΐμ Μπενζαμέν Τραορέ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και ο Έβερτον ένα λεπτό αργότερα χρίστηκαν σκόρερ για τους γηπεδούχους.

Ο ΑΠΟΕΛ, από την πλευρά του, απέκλεισε με 2-0 την Μπότεφ Πλόβντιβ χάρη στα γκολ του Ισαάμ Τσεμπέικ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου και του Γεώργιου Εφραίμ στο 90’+3’.

Δεν τα κατάφερε ο Άρης Λεμεσού, ο οποίος γνώρισε την ήττα με 3-0 από τη Νέφτσι στο Μπακού. Ο Γκόντσγουεϊ στο 38’ και ο Έντι Πασκουάλ στο 57’ έστειλαν τους Αζέρους στην επόμενη φάση. Ο Μόργκαν Μπράουν αποβλήθηκε στο 82’, αφήνοντας με δέκα παίκτες τους Κύπριους.

Τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα (σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα):

Αστάνα (Καζακστάν)-Ράκοβ Τσεστόχοβα (Πολωνία) 0-1 (0-5)
Γκαμπάλα (Αζερμπαϊτζάν)-Φεχερβάρ (Ουγγαρία) 2-1 (1-4)
Κισβάρντα (Ουγγαρία)-Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν) 1-0 (1-0)
Μιλσάμι Ορχέι (Μολδαβία)-Κουόπιο (Φινλανδία) 1-4 (2-2)
Πάιντε Λιναμεεσκόντ (Εσθονία)-Αραράτ Αρμένια (Αρμενία) 1-0 (0-0)
Έλφσμποργκ (Σουηδία)-Μόλντε (Νορβηγία) 1-2 (1-4)
Μακάμπι Νετάνια (Ισραήλ)-Μπασακσεχίρ (Τουρκία) 0-1 (1-1)
ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)-Μπότεφ Πλόβντιβ (Βουλγαρία) 2-0 (0-0)
ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία)-Μακεντόνιγια Σκοπίων (Βόρεια Μακεδονία) 4-0 (0-0)
Ντιναμό Μπατούμι (Γεωργία)-Λεχ Πόζναν (Πολωνία) 1-1 (0-5)
Τζουργκάρντεν (Σουηδία)-Ριέκα (Κροατία) 2-0 (2-1)
Λεβάντια (Εσθονία)-Χιμπέρνιανς (Μάλτα) 1-1 (2-3)
Λίλεστρομ (Νορβηγία)-Σεϊναγιόκι (Φινλανδία) 5-2 (1-0)
Νέφτσι Μπακού (Αζερμπαϊτζάν)-Άρης Λεμεσού (Κύπρος) 3-0 (0-2)
Νιουτάουν (Ουαλία)-Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία) 1-2 (1-4)
Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία)-Σέπσι Σφάντου Γκεόργκε (Ρουμανία) 2-1 πέναλτι (1-3)
Ραντνίτσκι (Σερβία)-Γκζίρα Γιουνάιτεντ (Μάλτα) 3-4 πέναλτι (2-2)
Ρίγα FC (Λετονία)-Ρουζόμπεροκ (Σλοβακία) 2-1 (3-0)
Σλάβια Πράγας (Τσεχία)-Σεντ Τζόζεφς (Γιβραλτάρ) 7-0 (4-0)
Βίμποργκ (Δανία)-Σούντουβα (Λιθουανία) 1-0 (1-0)
Βίκινγκ (Νορβηγία)-Σπάρτα Πράγας (Τσεχία) 2-1 (0-0)