Οι Ολλανδοί πέρασαν στους «4» του Europa Conference League.

Η Άλκμααρ υποδέχθηκε την Άντερλεχτ στο «AFAS Stadion», στον δεύτερο αγώνα τους για την προημιτελική φάση του Europa Conference League.

Στον αγώνα του πρώτου γύρο, στο Βέλγιο, οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 2-0.

Στη ρεβάνς επί ολλανδικού εδάφους η κανονική διάρκεια του ματς έληξε με το ίδιο σκορ (2-0), με τον Βαγγέλη Παυλίδη να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής από τους παίκτες του Πασκάλ Γιάνσεν.

Ο Έλληνας επιθετικός βρήκε δίχτυα τόσο στο 5’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι όσο και στο 13’ κι έστειλε το ματς στην παράταση, δεδομένου πως δεν μπήκε άλλο γκολ στη συνέχεια.

Ωστόσο, στάθηκε άτυχος, καθώς αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον αστράγαλο κι έγινε αναγκαστική αλλαγή στο ημίχρονο.

Τη θέση του πήρε ο Μάικαλ Λάντο, που όμως δεν αποδείχθηκε εξίσου αποτελεσματικός.

Oι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, αλλά ούτε εκεί κατάφεραν να σκοράρουν.

Έτσι, η πρόκριση κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν με 4-1, έχοντας σε μεγάλη ημέρα τον Μάθιου Ράιαν με δύο επεμβάσεις.