Ισοπαλία είχαμε στο Βέλγιο.

Η Γάνδη και η Γουέστ Χαμ τέθηκαν αντιμέτωπες στην «Ghelamco Arena», στον πρώτο αγώνα τους για την προημιτελική φάση του Europa Conference League.

Θα ακολουθήσει ρεβάνς επί βρετανικού εδάφους, την επόμενη εβδομάδα (20/04).

Είναι η πρώτη φορά που αναμετρώνται οι δύο αντίπαλοι σε ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση από τη σεζόν 1964-1965.

Τότε, για τον πρώτο γύρο του Κυπέλλου Κυπελλούχου, τα «σφυριά» προκρίθηκαν με εκτός έδρας νίκη με 1-0. Εντός έδρας είχαμε ισοπαλία, 1-1.

Τώρα, στο Βέλγιο, δεν είχαμε νικητή, καθώς το σκορ ήταν και πάλι 1-1.

Ο Ντάνι Ινγκς άνοιξε το σκορ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Ωστόσο, ο Ούγκο Κάιπερς στο 56’ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους.

Με δέκα παίκτες τελείωσε το ματς το συγκρότημα του Χέιν Φανχάζεμπρουκ, μετά την αποβολή του Καμίλ Πιοντκόφσκι στο 90’+3’.

Γάνδη: Ρουφ, Πιατκόβσκι, Οκουμού, Τορουναρίγκα (65′ Φορτούνα), Κάστρο Μόντες, Κουμς, Ντε Σαρτ, Χονγκ (64′ Οτζίτζα Οφόε), Φοφανά (65′ Σαμουάζ), Κάιπερς, Όρμπαν (83′ Τισουνταλί).

Γουέστ Χαμ: Αρεολά, Τζόνσον, Ογκμπόνα, Αγκέρντ, Τσούφαλ, Ντάουνς (74′ Πακετά), Ράις, Έμερσον (88′ Κρέσγουελ), Μπόουεν, Ινγκς (60′ Αντόνιο), Λανσίνι (61′ Μπενραχμά).

1-1, τρομερό γκολ του Κάιπερς μετά από ομαδική πρσπάθεια: