Ξεκίνημα στην δράση στο Europa Conference League, με συναρπαστικές αναμετρήσεις στην πρώτη αγωνιστική των ομίλων. Μεγάλες νίκες για Κολωνία και Μπασακσεχίρ.

Πιο αναλυτικά:

Νις – Κολωνία

Επεισοδιακό παιχνίδι στην Νίκαια, με τους Γερμανούς να παλεύουν με τους γηπεδούχους στις κερκίδες πριν την σέντρα. Και την αστυνομία να επεμβαίνει. Στα του ματς, το παραμικρό δεν συνέβη στο πρώτο ημίχρονο, με το 0-0 να παραμένει για 45 λεπτά.

Οι Γερμανοί άνοιξαν το σκορ με τον Τίρμαν, να ευστοχεί στην 3η του ευκαιρία και να δίνει το προβάδισμα στους “τράγους”. ;Ένα προβάδισμα που έμεινε μέχρι το φινάλε. Δίνοντας σημαντικό τρίποντο στην γερμανική ομάδα.

Σλόβακο – Παρτιζάν

Ο καλαμπίσκα στο 5 και στο 19 έγραψε γρήγορα γρήγορα το 2-0, και έδωσε διαφορά ασφαλείας στους γηπεδούχους. Με την Παρτιζάν να μειώνει μεν, με τον Ντιαμπατε, όμως η κόκκινη που δέχθηκε ο Μπέλιτς της έκοψε την φόρα..

Δεν είχε υπολογίσει όμως πως ο Ντιαμπατέ θα το έπαιρνε προσωπικά. Καθώς με 2ο προσωπικό του τέρμα έφερε στα ίσα το παιχνίδι. Ενώ ο Γκόμες στο 62ο λεπτό έγραψε το 2-3. Κάνοντας την επική ανατροπή. Ο Κόζακ όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και ισοφάρισε στο 83ο λεπτό. Για το τελικό 3-3.

Φιορεντίνα – RFS

Ανιαρό πρώτο ημίχρονο στο Αρτέμιο Φράνκι, με την Φιορεντίνα να είναι πιο καλή, όμως όχι πιο εύστοχη. Αυτό που δεν έγινε στο πρώτο ημίχρονο έγινε στις αρχές του δευτέρου. Με την Φιορεντίνα να σκοράρει και να ανοίγει το σκορ με τον Μπαράκ, στο 56ο λεπτό. Ο Ίλιτς όμως απάντησε λίγο πριν το φινάλε για την RFΣ. Γράφοντας το τελικό 1-1.

Χαρτς – Μπασακσεχίρ

Το γκολ του Καλντιρίμ ήταν αρκετό για το πρώτο μέρος, με την Μπασακσεχίρ να δείχνει την ανωτερότητα της και να παίρνει το προβάδισμα. Ο Νταϊσιμιέ έγραψε το 0-2 για τους Τούρκους. O Κίνγκσλεϊ από πλευράς Χαρτς έκανε το λάθος και με αυτογκολ έγραψε το 0-3, ενώ ο Οσκάν έγραψε το τελικό 0-4. Υπογράφοντας 20 λεπτά πριν το τέλος την πρώτη νίκη τους στους φετινούς ομίλους.