Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Χερμάν Μπούργος στη συνέντευξη Τύπου

Σημαντική η αναμέτρηση ανάμεσα στον Άρη και τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Ισραήλ για τον πρώτο αγώνα του τρίτου προκριματικού του Conference League.

Η ρεβάνς στο Κλεάνθης Βικελίδης θα διεξαχθεί στις 11 Αυγούστου.

Από το ξεκίνημα του αγώνα η γηπεδούχος πίεζε αρκετά και είχε ολοκληρωτικό έλεγχο στον αγώνα. Ο Άρης δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα με αποτέλεσμα οι Ισραηλινοί να δημιουργούν πολύ συχνά επικίνδυνες καταστάσεις στην περιοχή του.

Σε αντεπίθεση μετά από ασίστ του Κανισόβσκι που έτρεξε αρκετό γήπεδο,  ο Γιοβάνοβιτς στην τρίτη του τελική προσπάθεια, πλάσαρε σωστά και έγραψε το 1-0. Στο 84′ είχαμε το 2-0 με τον Ζάχαβι και σίγουρα η υπόθεση πρόκριση είναι πλέον πολύ δύσκολη.

Πολύ δύσκολα έβαλε ο Άρης για την ρεβάνς, που θα πρέπει να ανέβει Γολγοθά.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Χερμάν Μπούργος στη συνέντευξη Τύπου:

“Δε μας πήγε καλά το παιχνίδι, παρά το ότι κάναμε 7-8 καλές ευκαιρίες για να πετύχουμε ένα γκολ”.

“Είναι μόλις το πρώτο ημίχρονο. Είμαι ήρεμος με την ομάδα, θα προετοιμαστούμε για το δεύτερο ημίχρονο που έρχεται.”

“Πρέπει να βρούμε τον τρόπο ώστε να κερδίσουμε το παιχνίδι στην έδρα μας”.

“Πρέπει να κερδίσουμε το παιχνίδι. Δημιουργήσαμε 7-8 ευκαιρίες. Αυτός είναι ο τρόπος.”

“Είπα και πριν το παιχνίδι ότι η Μακάμπι είναι μια πολύ καλή ομάδα”.