Ξεκίνημα στους ομίλους του Europa League με συναρπαστικές αναμετρήσεις στην πρώτη αγωνιστική

Ξεκίνημα στους ομίλους του Europa League με συναρπαστικές αναμετρήσεις στην πρώτη αγωνιστική. Ενδιαφέροντα παιχνίδια σε Κύπρο και Γερμανία. Με την Ομόνοια να ηττάται από την Σέριφ, ενώ την  Τραμπζονσπόρ να φεύγει με άδεια χέρια από την έδρα της Φερεντσβάρος.

Πιο αναλυτικά:

Ομόνοια – Σέριφ

Η Σέριφ πάγωσε το γήπεδο της κυπριακής ομάας, καθώς άνοιξε το σκορ στο πρώτο μέρος με τον Ακάνμπι στο 2ο λεπτό του αγώνα. Συνέχεια στα γκολ έδωσε ο Ατιέμουεν, γράφοντας το 0-2. Όμως το παιχνίδι διεκόπη πριν το 60ο λεπτό του αγώνα. Λόγω επεισοδίων. Οι παίκτες της Σέριφ πάντως επέστρεψαν και συνέχισαν το παιχνίδι λίγο αργότερα παίρνοντας την νίκη με το τελικό 0-3.

Στουρμ Φκρατς – Μίντιλαντ

Ιδανικό ποδαρικό για την Γκράτς, με τον Εμέγκα να ανοίγει το σκορ στο 8ο λεπτό του αγώνα.

Φερεντσβάρος – Τραμπζονσπόρ

Νγκουέν και Τραορέ, στο 5ο και 20ο λεπτό αντίστοιχα άνοιξαν το σκορ για την Φερεντσβάρος, η οποία όμως έμεινε νωρίς, από το 15ο λεπτό με 10 παίκτες. Όταν ο Σίβιτς έπαιξε αντιαθλητικά και δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα.

Αυτο το μειονέκτημα οδήγησε στο 2-1 από τον Γκόμες, πριν την λήξη του ημιχρόνου, ο Ενγκουέν όμως πριν λήξουν τα πρώτα 45 λεπτά, και παρά το μειονέκτημα, έγραψε το 3-1. Στέλνοντας τις ομάδες στα αποδυτήρια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Ο Γκοζόκ κατάφερε σκοράροντας να ξαναβάλει στο ματς τους Τούρκους. Το τελικό 3-2 όμως να τους αφήνει με άδεια χέρια.

Φράιμπουργκ – Καραμπάγκ

Γκριφό και Ντοάν άνοιξαν το σκορ με 2 γρήγορα τέρματα, στο 7ο και 15ο λεπτό αντίστοιχα για την Φράιμπουργκ. Ο Βέσοβιτς όμως ξαναέβαλε στο παιχνίδι την Καραμπάκ. Σκοράροντας στο 39ο λεπτό για το 2-1.