Τα αποτελέσματα στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του UEFA Europa League.

Με τους αγώνες της πέμπτης και προτελευταίας αγωνιστικής συνεχίστηκε το UEFA Europa League.

H Mάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποδέχθηκε στο Ολντ Τράφορντ τη Σερίφ Τίρασπολ και δεν δυσκολεύτηκε να φθάσει στη νίκη με 3-0, «κλειδώνοντας» την πρόκρισή της.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο επέστρεψε στη δράση και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 81’. Είχαν προηγηθεί τα γκολ των Ντιόγκο Ντάλοτ στο 44’ και Μάρκους Ράσφορντ στο 65’.

Η Τραμπζονσπόρ γνώρισε την ήττα με 2-1 στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα, παρά το γκολ του Τάσου Μπακασέτα στο 39’.

Ο Αλεκσάνταρ Κατάι είχε ανοίξει το σκορ στο 37’ και ο Αλεκσάντερ Πέσιτς χάρισε τη νίκη στους Σέρβους στο 64’. Οι Τούρκοι, πάντως, εξακολουθούν να ελπίζουν σε πρόκριση.

Με το γκολ του Ιγκνάσιους Γκαναγκό στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων η Ναντ πήρε τη νίκη με 2-1 επί της Κάραμπαγκ, επί γαλλικού εδάφους, αφήνοντας εκτός Ευρώπης τον Ολυμπιακό.

Ο Λουντοβίκ Μπλας είχε βρει πρώτος δίχτυα στο 16’, πριν ο Φίλιπ Όζομπιτς ισοφαρίσει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 56’.

Φερεντσβάρος-Μονακό 1-1

Η πρώτη ομάδα κάθε ομίλου θα εξασφαλίσει απευθείας την παρουσία της στους «16».

Η δεύτερη ομάδα θα παίξει στα πλέι οφ, με ομάδα που θα τερματίσει στην τρίτη θέση ομίλου του UEFA Champions League, για να τσεκάρει το «εισιτήριο» στην επόμενη φάση.

Η τρίτη ομάδα κάθε ομίλου θα παίξει στα πλέι οφ για το Europa Conference League, με ομάδα που θα τερματίσει δεύτερη στον όμιλό της.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Σερίφ Τίρασπολ 3-0 | Οι καλύτερες φάσεις:

3-0 με τον… ανακουφισμένο Κριστιάνο:

1-0, δίνει την λύση ο Νταλότ: