Δεν συνάντησε το παραμικρό πρόβλημα, κέρδισε με το ευρύ 5-0.

Στην Αγγλία βρίσκεται σε εξέλιξη το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών, με τη συμμετοχή δεκαέξι εθνικών ομάδων.

Πρόκειται για το 13ο Euro σε επίπεδο Γυναικών. Η Ολλανδία είναι η υπερασπίστρια του τίτλου. Ο τελικός θα λάβει χώρα στο Γουέμπλεϊ του Λονδίνου στις 31 Ιουλίου.

Στο πλαίσιο της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής της φάσης των ομίλων η Σουηδία τέθηκε αντιμέτωπη με την Πορτογαλία στα περίχωρα του Μάντσεστερ.

Οι παίκτριες του Πίτερ Γκέρχαρντσον έκαναν επίδειξη δύναμης απέναντι στις αντίπαλές τους και τις διέλυσαν με 5-0.

Έτσι, εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στα προημιτελικά, αφήνοντας τις Πορτογαλίδες εκτός συνέχειας.

Η Φιλίπα Άνγκαλνταλ στο 21’ και στο 45’ έδωσε σαφές προβάδισμα για τη νίκη-πρόκριση του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος της χώρας της.

Η Κοσοβάρε Ασνάλι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 54’ «καθάρισε» οριστικά το ματς.

Είχε προηγηθεί, στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, η ατυχής αντίδραση της άμυνας της Πορτογαλίας, με την Κάρολ Κόστα να πετυχαίνει αυτογκόλ.

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, όλα άλλωστε είχαν κριθεί. Παρ’ όλα αυτά η Στίνα Μπλακστένιους έβαλε το όνομά της στον πίνακα των σκόρερ, διαμορφώνοντας το τελικό 5-0 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.