Με ένα γκολ του Μάιλς Ρόμπινσον στο 117′ της παράτασης οι Αμερικανοί κέρδισαν το Μεξικό με 1-0. Στον τελικό του Gold Cup. Και στέφθηκαν πρωταθλητές Κεντρικής & Βόρειας Αμερικής. Οι Αμερικανοί ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Με τις δύο ομάδες να χάνουν εκατέρωθεν ευκαιρίες για γκολ. Όμως με την μπάλα να μην καταλήγει […]

Με ένα γκολ του Μάιλς Ρόμπινσον στο 117′ της παράτασης οι Αμερικανοί κέρδισαν το Μεξικό με 1-0. Στον τελικό του Gold Cup. Και στέφθηκαν πρωταθλητές Κεντρικής & Βόρειας Αμερικής.

Οι Αμερικανοί ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Με τις δύο ομάδες να χάνουν εκατέρωθεν ευκαιρίες για γκολ. Όμως με την μπάλα να μην καταλήγει εντός εστίας. Το 90λεπτο δεν κατάφερε να βγάλει νικητή και ν δώσει το τρόπαιο. ΄Και έτσι οι δύο ομάδες. Που είχαν προηγούμενα και από το Nations League. Συνέχισαν την προσπάθεια στην παράταση. Εκεί τα πράγματα έγιναν χειρότερα. Καθώς η κόπωση δεν επέτρεπε όχι μόνο γκολ. Αλλά και φάσεις στο παιχνίδι.

Τελικώς, στο 117′ ο Ρόμπινσον κατάφερε και έλυσε τον “γόρδιο δεσμό” και οι ΗΠΑ στέφθηκαν πρωταθλητριες Golden Cup.

Αυτή είναι η έβδομη κατάκτηση για την «αστερόεσσα», η οποία έχει 4 τίτλους λιγότερους από το μεγάλο αντίπαλο, το Μεξικό.