Την ιστορική πρόκριση στους “8” του EURO πανηγύρισε το Βέλγιο. Οι “κόκκινοι διάβολοι” ήταν ανώτεροι και πιο αποτελεσματικοί. Πήραν την νίκη με το επαρκές 1-0 και πέταξε εκτός την παρέα του Κριστιάνο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τάσεις …υπνηλίας! Οι φάσεις ήταν με το σταγονόμετρο. Τα κόρνερ ανύπαρκτα. Τα φάουλ και οι άμυνες σκληρά. Κανένας διάδρομος […]

Την ιστορική πρόκριση στους “8” του EURO πανηγύρισε το Βέλγιο.

Οι “κόκκινοι διάβολοι” ήταν ανώτεροι και πιο αποτελεσματικοί. Πήραν την νίκη με το επαρκές 1-0 και πέταξε εκτός την παρέα του Κριστιάνο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τάσεις …υπνηλίας! Οι φάσεις ήταν με το σταγονόμετρο. Τα κόρνερ ανύπαρκτα. Τα φάουλ και οι άμυνες σκληρά.

Κανένας διάδρομος και καμία διάθεση για ρίσκο από τις δύο ομάδες.

Οι Βέλγοι είχαν μία ελαφρά υπεροχή, όμως τίποτε παραπάνω.

Στο τέλος του ημιχρόνου, σε μια ανύποπτη φάση έγινε η ζημιά. Ο …αδερφός Αζάρ με ένα αριστοτεχνικό σουτ έγραψε το 1-0.

Το προβάδισμα άνοιξε κάπως το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο. Οι διστακτικοί Πορτογάλοι αναγκάστηκαν να βγουν μπροστά. Στο κυνήγι ενός τέρματος.

Ο τρόπος που επέλεγαν να αναπτυχθούν όμως δεν ήταν και ο πιο σωστός. Σέντρες – γιόμες και μακρινά σουτ!

Το απόλυτο μηδέν! Μέχρι και το τέλος χάθηκαν 2 σημαντικές ευκαιρίες, στις οποίες είπε οχι ο Κουρτουά.

Το τελικό σφύριγμα της λήξης βρίσκει τους Βέλγους να πανηγυρίζουν και τους Πορτογάλους να επιστρέφουν σπίτια τους …μουδιασμένοι.

Περίμεναν σίγουρα κάτι παραπάνω. Κάτι περισσότερο από τον βιονικό Κριστιάνο…