Ένα γκολ του Γκορέτσκα στο 84ο λεπτό χάρισε την πολυπόθητη ισοπαλία πρόκρισης για τους Γερμανούς (2-2) απέναντι στην γενναία Ουγγαρία. Οι Ούγγροι προηγήθηκαν όχι μία, αλλά 2 φορές στο ματς, και ήταν έτοιμοι να κάνουν την μεγαλύτερη ζημιά της ιστοριας τους. Το 1-2 έμοαιζε πως θα ήταν το τελικό σκορ, που θα άφηνε έξω τους […]

Ένα γκολ του Γκορέτσκα στο 84ο λεπτό χάρισε την πολυπόθητη ισοπαλία πρόκρισης για τους Γερμανούς (2-2) απέναντι στην γενναία Ουγγαρία.

Οι Ούγγροι προηγήθηκαν όχι μία, αλλά 2 φορές στο ματς, και ήταν έτοιμοι να κάνουν την μεγαλύτερη ζημιά της ιστοριας τους.

Το 1-2 έμοαιζε πως θα ήταν το τελικό σκορ, που θα άφηνε έξω τους παντοδύναμους Γερμανούς. Όμως, ένα γκολ του Γκορέτσκα έκανε το 2-2.

Λίγα λεπτά πριν την λήξη. Και έδωσε ένα τεράστιο “ουφ” σε όλοκληρη την Γερμανία.

Αυτό το Χ ήταν αρκετό για το εισιτήριο στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Έδιωξε παράλληλα και την γκρίνια στο πρόσωπο του Λεβ, που ήδη ετοιμάζονταν για το ταμείο ανεργείας.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Γκίντερ (82’ Φόλαντ), Χούμελς, Ρούντιγκερ, Κίμιχ, Γκόσενς (82’ Μουσιάλα), Κρόος, Γκιντογάν (58’ Γκορέτσκα), Χάβερτς (67’ Βέρνερ), Σανέ, Γκνάμπρι (67’ Τόμας Μίλερ).

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Γκουλάτσι, Νεγκό, Μπότκα, Όρμπαν, Ατίλα Σάλαϊ, Φιόλα (88’ Νίκολιτς), Νάγκι, Σέφερ, Κλάινχαϊσλερ (89’ Λόβρεντσιτς), Ρόλαντ Σάλαϊ (75’ Σεν), Άνταμ Σάλαϊ (82’ Βάργκα).