Μπορεί να περιμέναμε περισσότερα απο τους Ιταλούς, όμως τα κατάφεραν. Έστω και δύσκολα. Έστω και στην παράταση. Έκαναν το εύκολο – δύσκολο και πέρασαν στην επόμενη φάση του EURO. Η Αυστρία έβαλε από την αρχή δύσκολα στην ομάδα του Μαντσίνι. Οι χώροι κλειστοί. Κανένας διάδρομος ανοιχτός για κούρσα και οι γραμμές άμυνας κοντά η μία […]

Μπορεί να περιμέναμε περισσότερα απο τους Ιταλούς, όμως τα κατάφεραν. Έστω και δύσκολα. Έστω και στην παράταση. Έκαναν το εύκολο – δύσκολο και πέρασαν στην επόμενη φάση του EURO.

Η Αυστρία έβαλε από την αρχή δύσκολα στην ομάδα του Μαντσίνι. Οι χώροι κλειστοί. Κανένας διάδρομος ανοιχτός για κούρσα και οι γραμμές άμυνας κοντά η μία στην άλλη.

Οι Ιταλοί επιχείρησαν σέντρες, οι οποίες πήγαν άκλαυτες. Επιχείρησαν ντρίπλες, που έβρισκαν πάντα διαβασμενη την άμυνα. Με μπροστάρη τον Αλάμπα.

Στο παιχνίδι έγιναν από λίγες εώς καθόλου φάσεις. Με τους Ιταλούς να μην βρίσκουν στόχο και τελική πάσα. Και το χρονόμετρο να τους πιέζει. Οι Αυστριακοί όλο και το πίστευαν παραπάνω. Και κατάφεραν να σκοράρουν 20 λεπτά πριν το τέλος. Ο Αρναούτοβιτς έπιασε άπιαστη κεφαλιά και σκόραρε. Πανηγύρια. Χαρά. Έκπληξη!

Ομως ο επόπτης και το VAR είχαν άλλη άποψη. Το γόνατο του Αυστριακού ποδοσφαιριστή ήταν εκτεθειμένο και το γκολ ακυρώθηκε.

Το τελικό 0-0 έστειλε τις δύο ομάδες στην παράταση και το άγχος στα ύψη.

Ένα άγχος όμως που δεν κράτησε για πολύ. 3 λεπτά μέσα στην πρώτη παράταση η Ιταλία σκοράρει. Το 1-0 με τον Κιέζα να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας από τα δεξιά. Να κοντρολάρει άψογα και με το αριστερό να νικά τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Λίγο αργότερα και το 2-0. Αυτή την φορά ο Πεσίνα χρήστηκε σκόρερ και ουσιαστικά κλείδωσε την πρόκριση.

Το μόνο που κατάφεραν οι Αυστριακοί ήταν να μειώσουν σε 2-1 με τον Κάλαϊτζιτς . Ο ποδοσαιριστής της Αυστρίας έπιασε μια κεφαλιά αλά Δέλλας και έδωσε λιγοστές ελπίδες για το θαύμα.

Ένα θαύμα που ποτέ δεν ήρθε. Τελικό 2-1 για τους Ιταλούς και πρόκριση στην επόμενη φάση!