Οι ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται ως αμυντικοί έχουν σκοπό να διώχνουν τον κίνδυνο από την εστία τους, αλλά με τα πόδια και όχι με τα χέρια. Αλλά κάποιες φορές – σπάνια – η ανάγκη του αγώνα τα φέρνει έτσι και αλλάζουν οι ρόλοι. Ο αμυντικός της ιστορίας μας δέχτηκε την πρόκληση και έγραψε ιστορία με την […]

Οι ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται ως αμυντικοί έχουν σκοπό να διώχνουν τον κίνδυνο από την εστία τους, αλλά με τα πόδια και όχι με τα χέρια. Αλλά κάποιες φορές – σπάνια – η ανάγκη του αγώνα τα φέρνει έτσι και αλλάζουν οι ρόλοι. Ο αμυντικός της ιστορίας μας δέχτηκε την πρόκληση και έγραψε ιστορία με την ομάδα του.

Στον αγώνα για τα playoffs του MLS μεταξύ Ορλάντο Σίτι – ΝιουΓιορκ Σίτι που σημειωτέο έχουν κοινό ιδιοκτήτη έπαιζαν για την πρόκριση στην επόμενη φάση για την διεκδίκηση του τίτλου. Στην κανονική διάρκεια και στην παράταση είχαμε ισοπαλία 1-1 και οδηγηθήκαμε στην διαδικασία των πέναλτι.

Κατά την διάρκεια των πέναλτι με το σκορ στο 4-3 υπέρ του Ορλάντο ο τερματοφύλακας της γηπεδούχου Πέντρο Γκαλές απέκρουσε το πέναλτι του Βαλεντίν Καστεγιάνος. Χαρές και πανηγύρια, αλλά ο διαιτητής αποφασίζει επανάληψη μετά την απόφαση του VAR γιατί κινήθηκε πιο γρήγορα ο κίπερ, και μάλιστα του δείχνει κίτρινη κάρτα. Αλλά ήταν η δεύτερη και έτσι αποβλήθηκε.

Και έρχεται η μεγάλη πρόκληση, και η στιγμή που μπορεί κάποιος να γίνει ο ήρωας της ομάδας του.

Καλείται ο ήρωας της ιστορίας μας Σλέγκελ και φοράει τα γάντια παίρνοντας θέση κάτω από τα γκολπόστ για το τέταρτο πέναλτι της σειράς, αλλά δεν τα κατάφερε. Το ίδιο και στο πέμπτο. Και μετά αρχίζει η διαδικασία του “ξαφνικού θανάτου” στα πέναλτι.

Ο ποδοσφαιριστής του Ορλάντο Μπέντζι Μίσελ κάνει το 6-5 για το Ορλάντο και ήρθε η στιγμή του Σλέγκελ. Αποκρούει το πέναλτι και χαρίζει την μεγάλη πρόκριση στην ομάδα του. Γίνεται ο ήρωας του Ορλαντο και γράφεται στην ιστορία με χρυσά γράμματα!