Η Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στην Σπόρτινγκ Λισαβόνας πέτυχε ένα ακόμα ιστορικό επίτευγμα.

Απίστευτη για ακόμα μια φορά η Μάντσεστερ Σίτι! Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα μπήκε φουριόζα στο χορτάρι του Ζοσέ Αλβαλάδε κόντρα στην Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Οι «πολίτες» όχι απλά πήρα το «διπλό», αλλά «διέλυσαν» τους Πορτογάλους μην αφήνοντας τους περιθώρια αντίδρασης. Η αγγλική ομάδα προηγούνταν με 4-0 στο ημίχρονο. Με αυτή την επίδοση κέρδισε ακόμα μια πρωτιά. Έγινε η πρώτη ομάδα που σε νοκ- άουτ παιχνίδι του Champions League, προηγείται εκτός έδρας με 4+ γκολ της αντίπαλου της.

Φυσικά δεν σταμάτησε εκεί. Στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε ένα ακόμα τέρμα. Ο Ραχίμ Στέρλινγκ διαμόρφωσε το τελικό σκορ στη Λισαβόνα 5-0. Κάπως έτσι, η Μάντσεστερ Σίτι έφθασε τα 200 γκολ στην συνολική συγκομιδή, στο ενεργητικό της στο Champions League! Έγινε έτσι η 14η ομάδα στη σχετική λίστα! Αλλά το σημαντικό εδώ είναι ότι οι «πολίτες» χρειάστηκαν τα λιγότερα παιχνίδια σε σύγκριση και με τις 13 προηγούμενες που έφτασαν σε αυτό το επίτευγμα. Συγκεκριμένα, 97 τον αριθμό!