Γκέλα ολκής για την Μπάγερν απέναντι στην Μάιντζ (3-1)

Γκέλα ολκής για την Μπάγερν απέναντι στην Μάιντζ (3-1) Εδώ έχασε στο ίδιο γήπεδο πέρσι και πρόπερσι, όταν όλα κυλούσαν ρολόι, δεν θα έχανε φέτος; Η Μάιντς είναι ο κακός δαίμονας της Μπάγερν Μονάχου, όμως φέτος δεν χρειάζεται να έχεις παράδοση για να σταματήσεις τους Βαυαρούς που μοιάζουν πελαγωμένοι και παραδομένοι στην μοίρα τους.

Μέσα σε ένα εφιαλτικό διάστημα 14 λεπτών στην επανάληψη, η ομάδα του Τόμας Τούχελ κατάφερε να δεχθεί τρία γκολ, να δεχθεί την απόλυτη ανατροπή και πλέον πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος, η Μπορούσια Ντόρτμουντ έχει την χρυσή ευκαιρία να βρεθεί μόνη στην κορυφή σε περίπτωση που κερδίσει την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης.

Η κακή μέρα φάνηκε για μία ακόμα φορά από νωρίς για τους Βαυαρούς που στο δεκάλεπτο έχασαν με θλάση τον Αλφόνσο Ντέιβις, ενώ λίγο αργότερα (17’) είχαν ακυρωθέν γκολ με τον Μανέ.

Ο Σενεγαλέζος εξιλεώθηκε λίγο αργότερα (29’, 0-1) από ασίστ του Κανσέλο, όμως στην επανάληψη το 3-5-2 του Τούχελ κατέρρευσε σαν πύργος στην άμμο.

Η άμυνα άρχισε να μπάζει από παντού και από το 65ο ως το 79ο λεπτό, η Μάιντς βρήκε τρία γκολ με τους Αγιόρκ, Μπαρέιρο, Ααρόν Μαρτίν, φτάνοντας σε μία εντυπωσιακή νίκη (3-1) που την ανεβάζει στην 6η θέση και στην ευρωπαϊκή ζώνη.