Σε μπαράζ θα διεκδικήσει την άνοδο το Αμβούργο.

Η Βέρντερ Βρέμης θα ακολουθήσει την πρωταθλήτρια Σάλκε στην Bundesliga της νέας αγωνιστικής περιόδου, καθώς τερμάτισε στη δεύτερη θέση της δεύτερης κατηγορίας της Γερμανίας.

Η ομάδα του γερμανικού Βορρά έμεινε μόλις για ένα χρόνο μακριά από τα «σαλόνια». Στην τελευταία αγωνιστική κέρδισε με 2-0 τη Ρέγκεσμπουργκ χάρη στα γκολ του Νίκλας Φιούλκρουγκ στο 10’ και του Μάρβιν Ντουκς στο 51’.

Το Αμβούργο έμεινε στην τρίτη θέση, μετά τη νίκη του με 3-2 στην έδρα της Χάνσα Ροστόκ, και θα διεκδικήσει την άνοδό του μέσω αγώνα μπαράζ απέναντι στη Χέρτα Βερολίνου.

Ο Νίκο Χάιντχαρτ άνοιξε το σκορ στο 13’, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί στη συνέχεια. Σκόρερ χρίστηκαν οι Ρόμπερτ Γκλάτσελ στο 50’, Σεμπάστιαν Σόνλαου στο 75’ και Μίκελ Κάουφμαν στο 85’.

Ο Λούκας Φρούντα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων απλώς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Οι πρωταθλητές από το Γκελζενκίρχεν έκλεισαν με «διπλό» στη Νυρεμβέργη, 2-1 (86’ Σλάιμερ / 15’ Ζαλασάρ, 88’ Τερόντε).