Σε… απόσταση αναπνοής από την κορυφή.

Από τη «Veltins Arena» πέρασε η Φράιμπουργκ, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Bundesliga, επικρατώντας με 2-0 της Σάλκε.

Οι παίκτες του Κρίστιαν Στράιχ δεν δυσκολεύτηκαν να κερδίσουν την ουραγό και να διατηρήσουν τη θέση τους στην κατάταξη. Παρέμειναν τρίτοι, στο -1 από την Μπάγερν Μονάχου και στο -2 από την πρωτοπόρο, Ουνιόν Βερολίνου.

Οι γηπεδούχοι είναι ουραγοί στο βαθμολογικό πίνακα. Αυτή ήταν η όγδοη φετινή ήττα τους.

Ο Βιντσέντσο Γκρίφο ήταν το πρόσωπο του ματς, καθώς σημείωσε και τα δύο γκολ της ομάδας του, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου και στο 61’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.