Επιστροφή στις νίκες για τους Βεστφαλούς.

H Γκλάντμπαχ υποδέχθηκε τη Στουτγάρδη στο «Borrussia Park», στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 13ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Oι γηπεδούχοι επικράτησαν με 3-1 κι επέστρεψαν στον δρόμο των επιτυχιών, «πιάνοντας» τη Λειψία στην έκτη θέση της κατάταξης, με τους «ταύρους» όμως να έχουν έναν αγώνα λιγότερο.

Σε δύσκολη θέση εξακολουθούν να βρίσκονται οι ηττημένοι, οι οποίοι μάχονται για τη σωτηρία τους.

Οι παίκτες του Ντάνιελ Φάρκε προηγήθηκαν στο 4’ με τον Γιόνας Χόφμαν, με τον Μάρκους Τουράμ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 25’.

Οι Σουηβοί αντέδρασαν και μείωσαν στο 35’ με τον Τιάγκο Τόμας, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Ο ρυθμός έπεσε στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Βεστφαλοί διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Πάτρικ Χέρμαν.