Επιβλητική εντός έδρας νίκη με 5-0.

Στην «Volkswagen Arena» τέθηκαν αντιμέτωπες η Βόλφσμπουργκ με τη Μάιντς, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Οι παίκτες του Φλόριαν Κόφελντ δεν συνάντησαν το παραμικρό πρόβλημα να φθάσουν στη νίκη, καθώς συνέτριψαν την αντίπαλό τους με 5-0. Στο πρώτο ημίχρονο μπήκαν όλα τα γκολ.

Ο Γιόνας Όλντερ Βιντ άνοιξε το σκορ στο 8’ και διπλασίασε τα τέρματά του στο 42’.

Ο Μαξ Κρούζε, από την πλευρά του, σημείωσε τρία γκολ. Στο 24’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, στο 35’ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Το συγκρότημα του Χάρολντ Στρουτζ δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικό. Από το 23’, μάλιστα, έμεινε και με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Νίκλας Τάουερ.

Οι γηπεδούχοι, που έριξαν ρυθμό στο δεύτερο μέρος, επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα κι έφθασαν στους 37 βαθμούς.

Οι ηττημένοι έμειναν στους 39 βαθμούς και είναι πλέον ένατοι, μαζί με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, η οποία έχει έναν αγώνα λιγότερο.