Πλούσια δράση στην έκτη στροφή της Bundesliga και τις συναρπαστικές αναμετρήσεις του Σαββάτου.

Μπάγερν Μονάχου – Στουτγκάρδη

Ένα γκολ του νεαρού Τελ, στο 6ο λεπτό του αγώνα, άνοιξε το σκορ για τους Βαυαρούς των πολλών απουσιών και του εκτεταμένου ροτέισον.

Οι γηπεδούχοι σφυροκόπησαν στα πρώτα 45 λεπτά την άμυνα της Στουτγκάρδης, όμως μόνο 1 γκολ ήταν ο απολογισμός. Στην συνέχεια η Στουτγκάρδη αντέδρασε και μετά από μια εξαιρετική ασίστ του Μαυροπάνου, ο Φιούριχ ισοφάρισε με μισή ώρα αγώνα να απομένει.

Η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε λίγο. Με τον Μουσιάλα να σκοράρει και να γράφει το 2-1. O Γκιουράσι όμως με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έγραψε το τελικό 2-2. Και έδωσε σημαντικό βαθμό ισοπαλίας στην Στουτγκάρδη.

Χέρτα Βερολίνου – Μπάγερ Λεβερκούζεν

To γκολ του Ντέμιρμπέι στο 50ο λεπτό ήταν αυτό που έκανε την διαφορά στο παιχνίδι .Οι “ασπιρίνες” παιδεύτηκαν όλο το πρώτο μέρος να σκοράρουν. Όμως στο Β ημίχρονο ήρθε η λύση, σε μια φάση διαρκείας. Το γκολ αυτό ήταν αρκετό για να δώσει στην φιλοξενούμενη ομάδα το προβάδισμα, με την Χέρτα Βερολίνου να φέρνει τούμπα το ματς με τους Σερντάρ και Ρίχτερ να γυρίζουν το ματς.

Η Μπάγερ πάντως απάντησε, με τον Σικ να ισοφαρίζει 10 λεπτά πριν το φινάλε. Και να γράφει το τελικό 2-2.

Χόφενχάιμ- Μάιντζ

Μπορεί το χαμένο πέναλτι του Κράμαριτς να έδωσε το μομέντουμ στην Μάιντζ, όμως στο Β ημίχρονο η Χόφενχάιμ τελείωσε την δουλειά που δεν μπόρεσε στο πρώτο μέρος. Ο ίδιος παίκτης που δεν πέτυχε το πέναλτι, σκόραρε στο 50ο λεπτό. Ανοίγοντας το σκορ. Κόντρα στους φιλοξενούμενους που είχαν αριθμητικό μειονέκτημα. Ο Πρόμελ και ο Νταμπούρ πήραν σκυτάλη, στο 60ο και 7ο λεπτό αντίστοιχα, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Με την Μάιντζ απλώς να μειώνει με το γκολ της τιμής με σκόρερ τον Κορ. Και τον Καντεράμπεκ να γράφει στο 92ο λεπτό το τελικό 4-1.