Αρκετή αγωνιστική δράση  στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Αρκετή αγωνιστική δράση στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Bundesliga. Ποιοι χαμογέλασαν και ποιοι στραβοπάτησαν το Σάββατο 19/03 στο πρωτάθλημα Γερμανίας.

Ξεχωριστή σημασία φυσικά η μονομαχία μεταξύ Μπάγερν Μονάχου – Ουνιόν Βερολίνου... Οι Βαυαροί δεν συνάντησαν το παραμικρό πρόβλημα στην «Allianz Arena» κι έφθασαν σε άνετη επικράτηση με 4-0.

Ο Κίνγκσλεϊ Κομάν στο 16’ άνοιξε το σκορ και ο Νιανζού Τανγκί Κουάσι στο 25’ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων.

Το 3-0 έκανε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ευστοχώντας σε πέναλτι.

Οι παίκτες του Γιούλαν Νάγκελσμαν μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο μέρος. Ο Πολωνός επιθετικός βρήκε ξανά τον δρόμο προς στα δίχτυα στο 47’ κι έγραψε ιστορία. Συγκεκριμένα, ισοφάρισε το ρεκόρ του Γκερντ Μίλερ με τουλάχιστον 30 γκολ για τρίτη διαδοχική χρονιά στο γερμανικό πρωτάθλημα.

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Στάνισιτς, Νιανζού, Ουπαμεκανό, Ερναντέζ, Κίμιχ (75′ Τολισό), Μουσιάλα (61′ Σάμπιτζερ), Κομάν (68′ Γκνάμπρι), Μίλερ (75′ Τσούπο-Μότινγκ), Σανέ (75′ Ρότσα), Λεβαντόφσκι.
Ουνιόν Βερολίνου: Λούτε, Γιάκελ, Κνόχε, Μπάουμγκαρτλ, Ρίερσον, Μέχβαλντ (62′ Σάφερ), Κεντίρα, Χαράγκουτσι (84′ Ούτζα), Οτσίπκα, Αβονίγι (62′ Βόγκλσαμερ), Μπέκερ (73′ Μίτσελ).

Από εκεί και πέρα, σημαντικές νίκες στη «μάχη» που δίνουν για παραμονή στη μεγάλη κατηγορία του γερμανικού ποδοσφαίρου σημείωσαν η Χέρτα και η Στουτγάρδη. Η πρώτη κέρδισε με 3-0 τη Χόφενχαϊμ (39′ Σταρκ, 63′ Μπελφοντίλ, 74′ Τουσάρτ) και η δεύτερη με 3-2 την Άουγκσμπουργκ (44′ Αντόν, 79′ Μαρμούς, 85′ Τιάγκο – 6′ Χαν, 45’+1′ Γκρέγκοριτς).

Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησε και η Μάιντς απέναντι στην Αρμίνια Μπίλεφελντ, την οποία συνέτριψε με 4-0. Τα τρία γκολ προήλθαν με πέναλτι (1′, 75′ πέν. Μπούρκαρντ, 65′ πέν. Νιακατέ, 79′ πέν. Ινγκβάρτσεν).

Δεν είχαμε νικητή στην αναμέτρηση της Γκρόιτερ Φιρτ με τη Φράιμπουργκ, με τις δύο ομάδες να μένουν ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0).