Πρεμιέρα για το Περιστέρι με τον αγώνα εναντίον της  Τσμόκι Μινσκ για την πρεμιέρα των ομίλων του FIBA Europe Cup. Γήπεδο: Μινσκ-Αρένα (Μινσκ) – Οι διαιτητές: Βέλικοφ, Ουεχέντρικ, Νικολάε Το Περιστέρι ξεκίνησε το ματς με τους : Πέτεγουέι, Χρυσικόπουλος, Κατσίβελη, Μπράουν και Μίλερ. Πολύ καλός αγώνας μόνο στην 4η περίοδο το Περιστέρι που κατάφερε να καλύψει διαφορά […]

Πρεμιέρα για το Περιστέρι με τον αγώνα εναντίον της  Τσμόκι Μινσκ για την πρεμιέρα των ομίλων του FIBA Europe Cup.

ΓήπεδοΜινσκ-Αρένα (Μινσκ) – Οι διαιτητές: Βέλικοφ, Ουεχέντρικ, Νικολάε

Το Περιστέρι ξεκίνησε το ματς με τους : Πέτεγουέι, Χρυσικόπουλος, Κατσίβελη, Μπράουν και Μίλερ.

Πολύ καλός αγώνας μόνο στην 4η περίοδο το Περιστέρι που κατάφερε να καλύψει διαφορά 18 πόντων (έκλεισε την 3η περίοδο 70-56) και τελικά πήγε στην παράταση.

Αλλά στις λεπτομέρειες έχασε, και ξεκίνησε με το αριστερό στην πρεμιέρα του. Χαρακτηριστικό είναι ότι στο τέλος του αγώνα έχασε διπλή ευκαιρία να πάρει τον αγώνα, αλλά τα σουτ ήταν άστοχα.

Πρώτος σκόρερ για την γηπεδούχο ήταν ο Κλαρκ με 15 πόντους, και για τους φιλοξενούμενους ο Τέραν Πέτεγουεϊ με 20 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-25, 46-40, 70-56, 77-77, παράταση 87-85.