«Φουντώνει» η μάχη στο τουρκικό πρωτάθλημα, το οποίο έχει φθάσει στην ημιτελική φάση.

Δύο ομάδες της Κωνσταντινούπολης συγκρούονται στον έναν ημιτελικό. Η Εφές Αναντόλου που απέκλεισε με 2-1 την Καρσίγιακα και η Γαλατάσαραϊ που «σκούπισε» με 2-0 νίκες την Μπαχτσεσεχίρ.

Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν μπήκαν ορεξάτοι στο ματς. Όμως η Γαλατά έτρεξε ένα 18-15 στην πρώτη περίοδο. Ούσα εύστοχη πίσω από τα 6,75.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Αταμάν έδεσαν την άμυνα τους και κατάφεραν να περιορίσουν την επίθεση των γηπεδούχων. Κρατώντας τους στους 12 πόντους. Μάλιστα με το 15-20 στο 3ο δεκάλεπτο κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο ματς. Για να φτάσουν στο τελικό 64-71 που τους έδωσε την νίκη. Κορυφαίος ο Ντάνστον για τους φιλοξενούμενους. Ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Η Εφές έκανε το 2-1 στη σειρά και πήρε κεφάλι. Φτάνοντας 1 βήμα πιο κοντά στην πρόκριση.