Η πρεμιέρα του Ηλία Ζούρου στον πάγκο του Προμηθέα έφερε μία αγχωτική αλλά πολύτιμη ευρωπαϊκή νίκη. Με τους Πατρινούς να επικρατούν στην παράταση της Μπούρσασπορ (83-80). Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκαν με 7-5, με οδηγούς τους Ρογκαβόπουλο και Γκραντ. Έκτοτε ο Προμηθέας… σίγησε στην επίθεση, την ώρα που το τουρκικό σύνολο […]

Η πρεμιέρα του Ηλία Ζούρου στον πάγκο του Προμηθέα έφερε μία αγχωτική αλλά πολύτιμη ευρωπαϊκή νίκη. Με τους Πατρινούς να επικρατούν στην παράταση της Μπούρσασπορ (83-80).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκαν με 7-5, με οδηγούς τους Ρογκαβόπουλο και Γκραντ. Έκτοτε ο Προμηθέας… σίγησε στην επίθεση, την ώρα που το τουρκικό σύνολο άρχισε να πατά καλύτερα.

Φτάνοντας στο 11-14 με δίποντο του Χέιζ στο 8ο λεπτό. Ένα εύστοχο ζευγάρι βολών του Φρίμαν έστειλε την Μπούρσασπορ στο +7 στο φινάλε της περιόδου (12-19), με τον Προμηθέα να έχει ως εκείνη την ώρα μόλις 4/18 σουτ εντός πεδιάς!

Λόγω της μεγάλης αστοχίας των γηπεδούχων (4/15 εντός πεδιάς και 1/6 τρίποντα) δεν άργησε να έρθει το πρώτο διψήφιο προβάδισμα (14-24 με τρίποντο του Νίνταμ στο 12′). Μάλιστα, συνεχόμενους πόντους του Άντριους διαμορφώθηκε και το μέγιστο +14 (19-33 στο 15′). Δια χειρός Τζεράι Γκραντ ήρθε μία προσωρινή απάντηση των παικτών του Ζούρου (23-33 στο 17′), με την διαφορά πάντως να μένει στο «στρογγυλό» +10 με την κόρνα της ανάπαυλας (30-40 στο 20′).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τους Αχαιούς.

Με τρίποντο γκολ-φάουλ από τον Γιαννόπουλο η ελληνική ομάδα πήρε κεφάλι στο σκορ (60-57 στο 33′), με τον διεθνή σουτέρ με νέο τρίποντο να διαμορφώνει το 65-59 στο 35′. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +9 (68-59), ωστόσο η Μπούρσασπορ επέστρεψε. Εννιά αναπάντητοι πόντοι των Τούρκων με πρωταγωνιστή των Νίνταμ (7π.) έφεραν το ματς στα ίσια (68-68 στα 46″). Εκεί, ο Προμηθέας αλλά οι Αγραβάνης και Ρέι (2) δεν πέτυχαν καλάθι, με τον αγώνα να πηγαίνει στην παράταση.

Εκεί ο Προμηθέας ξεκαθάρισε στην αντίπαλό του ότι δεν είχε σκοπό να χάσει το παιχνίδι μέσα από τα χέρια του. Αν και… προσπάθησε. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου βρέθηκαν στο +7 στα τελευταία 36″ (80-73, αλλά ορισμένες λάθος επιλογές επέτρεψαν στην Μπούρσασπορ να έχει την μπάλα στα χέρια της στο 83-80. Η ανατροπή, πάντως, δεν ήρθε ποτέ, με τον Προμηθέα να κερδίζει και να… ανοίγει λογαριασμό.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 30-40, 51-53, 68-68, 83-80 (παρ.)