Την πρώτη του νίκη στο Basketball Champions League πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε της Γαλατάσαραϊ με 81-74.

Οι Θεσσαλονικείς μετά το, κακό ποιοτικά, πρώτο δεκάλεπτο, έπαιξαν εντυπωσιακή άμυνα και κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ο Ζερμέν Λοβ, ο οποίος σημείωσε 14 πόντους, με τον Μάλκομ Γκρίφιν να πετυχαίνει 13.

Από την άλλη μεριά, η τουρκική ομάδα είχε σε εξαιρετική ημέρα τον Πουρσέλ με 21 πόντους, ενώ ο Μπλακσέαρ ακολούθησε με 18.

Οι «ασπρόμαυροι» ξεκίνησαν πολύ νωθρά το παιχνίδι, με αποτέλεσμα να βρεθούν στα μισά της πρώτης περιόδου στο -10 (15-5).

Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +11 (19-8) για τους Τούρκους και το +12 (24-12) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να σφίξει την άμυνα του, να βραχυκυκλώσει την Γαλατάσαραϊ και να φέρει το ματς στα μέτρα του.

Μείωσε σε 30-28 και 34-33, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ το 36-33 υπέρ της τουρκικής ομάδας.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και το δεύτερο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ έπαιξε σοβαρή άμυνα.

Προηγήθηκε με 7 πόντους διαφορά (48-41), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 55-53

Στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι σκληρός στην άμυνα και παράλληλα αποτελεσματικός στην επίθεση.

Κράτησε τη διαφορά των 5-6 πόντων, ενώ στο τελευταίο λεπτό είχε προηγηθεί ακόμα και 7 (79-72).

Εν τέλει έφτασε στην πρώτη του νίκη στη διοργάνωση, κάτι που δεν είχε καταφέρει στους προηγούμενους δύο αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 33-36, 55-53, 81-74.
Διαιτητές: Κιούλιν, Κρέγιτς, Μαρκές
ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Χριστοδούλου 3 (1), Λοβ 14 (3, Γκρίφιν 13 (1), Μ. Καμπερίδης 1, ΝτιΛέο 8 (2), Γ. Καμπερίδης 3 (1), Κάρτερ 9 (3), Τζόουνς 12, Τολιόπουλος 6 (2), Γιάνκοβιτς 8 (2), Ογκμπέιντε 4.
ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Μεμνούν): Μποστ 11 (2), Τριμπλ 8 (2), Καμπατσά 5, Ονσέλ, Αράρ 6, Κους, Μπλάκσιρ 18 (3), Πάρσελ 21 (1), Κράβις 5.