Ο Παναθηναϊκός μετά την πολύ βαριά ήττα στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για την διοργάνωση της Euroleague και ο γηπεδούχος που εκπλήσσει θετικά, και είναι τρίτος στην βαθμολογία.

Αγωνιστική δράση στο πρωτάθλημα της Basket League για την 17η αγωνιστική, με την ενδιαφέρουσα  αναμέτρηση ανάμεσα σε Κολοσσό και  Παναθηναϊκό.

Στο πρώτο ημίχρονο και ειδικά στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν εντελώς εκτός αγώνα, και ο Κολοσσός πήρε σημαντικό προβάδισμα. Μια αντίδραση στην 2η περίοδο μείωσε την διάφορά για το σκορ ημιχρόνου 40-33

Οι αριθμοί δέιχνουν την εικόνα του ημιχρόνου.

Μομίροφ 1, Μαργαρίτης 6 (2), Μίλερ 2, Σλαφτσάκης, Ποτ 2, Ξανθόπουλος 5 (6 ασίστ), Μπιλλής, Φλόιντ 11 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Χατζηδάκης 13 (5/8 δίποντα, 3 ριμπάουντ).

Παπαγιάννης 9 (2/7 δίποντα), Κασελάκης 6 (2), Γουάιτ 4 (2/3 δίποντα), Νέντοβιτς 5 (2/3 δίποντα), Σαντ-Ρος 3 (5 ασίστ), Μέικον 6 (2), Καββαδάς, Χουγκάζ, Έβανς

Στο δεύτερο μέρος οι πράσινοι έβγαλαν αντίδραση.

Ο Νέντοβιτς άρχισε να σκοράρει από την γραμμή των τριπόντων συνέχεια στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να αυξήσουν τη διαφορά και να κλειδώσουν τη νίκη.

Το  3-27 που πέτυχε ο Παναθηναϊκός, άλλαξε το 48-40 στο 51-67. Και έτσι έβαλε τις βάσεις για να πάρει εύκολα το παιχνίδι στη Ρόδο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 40-33, 51-67, 64-88

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροφ 1, Μαργαρίτης 6 (2), Μίλερ 7 (1), Σλαφτσάκης, Ποτ 9 (1 τρίποντο, 2 ασίστ, 3 λάθη), Ξανθόπουλος 5 (2/9 σουτ, 7 ασίστ), Πράπας 2, Καμπούρης, Μπιλλής, Φλόιντ 19 (6/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/5 βολές), Χατζηδάκης 15 (6/10 δίποντο, 3/3 βολές)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πρίφτης): Παπαγιάννης 11 (3/8 δίποντα, 5/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Κασελάκης 6 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουάιτ 15 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Νέντοβιτς 27 (6/8 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 3/4 βολές), Σαντ-Ρος 3 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μέικον 16 (4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καββαδάς 3, Χουγκάζ 7, Έβανς, Μαντζούκας