ΝΒΑ: Μην υποτιμάτε τους Χιτ!

Τους Χιτ δε θα τους υποτιμάς, τους Χιτ. Οι Σέλτικς αν και βρέθηκαν στο +12, δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμά τους υπέστησαν νέα ήττα, αυτή τη φορά 111-105 από την ομάδα του Μαϊάμι και πλέον είναι με την πλάτη στον τοίχο.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με εντυπωσιακό τρόπο στο σερί των Σέλτικς (19-2 στην 2η περίοδο) και με πλουραλισμό στην επίθεση, άλωσαν για δεύτερη φορά το TD Garden.

Απόλυτος πρωταγωνιστής όπως είναι φυσικό, ήταν ο Τζίμι Μπάτλερ που με μία αψεγάδιαστη 4η περίοδο έφτασε τους 25 πόντους, 20-9 σερί στα τελευταία λεπτά από τους Χίτ για να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα. Με συμπαραστάτες τους Μάρτιν (25 π.) και Αντεμπάγιο (22 π., 17 ρ.) πλέον οι Χιτ είναι δύο νίκες μακριά από τους τελικούς.

Οι επόμενες δύο αναμετρήσεις θα γίνουν στη Φλόριντα με τους περσινούς φιναλίστ να είναι με την… πλάτη στον τοίχο, ενώ ο Τζίμι Μπάτλερ πάει να κάνει ακόμα μία σπουδαία post season και να στείλει την ομάδα του Μαϊάμι ένα βήμα πιο κοντά στο πολυπόθητο τρόπαιο.